1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tartışmalı BKÜ bayilik sınavına itirazlar var

Tartışmalı BKÜ bayilik sınavına itirazlar var

BKÜ bayilik ve toptancılık sınavı 17 Ekim’de yapıldı. Sınav öncesindeki tartışmalara yenileri eklendi. 

Tartışmalı BKÜ bayilik sınavına itirazlar var

Hal Postası - BKÜ bayilik ve toptancılık sınavı 17 Ekim’de yapıldı. Sınav öncesindeki tartışmalara yenileri eklendi. 

Bitki Koruma Ürünleri (BKÜ) Bayilik ve Toptancılık Sınavı, 17 Ekim 2020 tarihinde Ankara, İzmir ve İstanbul illerinde yapıldı. Sınav, katılımcıların çeşitli ithamlarıyla karşılandı. 

Sınava Ziraat Mühendisleri, Orman Mühendisleri, Orman Endüstri Mühendisleri, Eczacılar, Kimya Mühendisleri, Kimyagerler ve Bitki Sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Ziraat Teknikerleri veya Ziraat Teknisyenleri katıldı. 

Ziraatçılar dışındaki meslek gruplarına BKÜ bayilik sınavına girme hakkı verilmesi tarım sektöründe tepkilerle karşılanmış, düzenlemelerle ilgili yoğun eleştiriler yapılmıştı. Sektörle ilgili sivil toplum kuruluşları ziraat tahsili görmüş uzmanlar dışında kimsenin bayilik yapamayacağı savıyla tavır sergilemiş; tartışmalar sınavın yapıldığı tarihe kadar devam etmişti. 

TARTIŞMALI SINAVIN SONRASI DA TARTIŞMALI OLDU

Sınavın tamamlanmasıyla bu defa sınavın içeriği, sınav tekniği ve soruların güvenliğiyle ilgili tartışmalar başladı. Bazı katılımcılar sınavla ilgili itiraz dilekçeleri yazdıklarını sosyal medya hesaplarından duyurdular. 

SORULAR FARKLI KAYNAKLARDAN MI YAYINLANDI?

İtirazlardan en önemlisi, soruların Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağını duyurduğu saatten 4 saat önce sosyal medya hesaplarında yayınlandığı iddiasıydı. 

TEST TEKNİĞİNE AYKIRI DÜZENLEMELER

Bir diğer eleştiri de 80 soruluk çoktan seçmeli sınavda, cevapların yarısında doğru cevabın “A” seçeneği olmasıydı. Güvenilir soru tekniklerine aykırı görülen bu durum katılımcılardan bazılarının sınavın iptalini istemesine neden oldu. Test tekniklerine aykırı görülen başka bir konu da peş peşe 6 kez aynı seçeneğin doğru cevap olarak düzenlenmesiydi. 

İPTALİ İSTENEN HATALI SORULAR

Bazı itiraz dilekçelerinde ise hatalı soruların iptal edilmesi istendi. Örneğin A Kitapçığı’nda yer alan, funguslarda hücre duvarının yapısıyla ilgili 17. soru, pestisit ambalajlarının bertaraf edilmesiyle ilgili 60. soru ve Clavibacter michiganensis subps. michiganensis zararlısıyla ilgili 50. sorunun hatalı olduğunu; gerekçeleriyle ve kaynaklarıyla bildiren dilekçeler yazıldı. 

SONUÇLAR 16 KASIM’DA

Sonuçları 16 Kasım 2020 günü açıklanacak olan Bitki Koruma Ürünleri (BKÜ) Bayilik ve Toptancılık Sınavı’na yönelik itirazların değerlendirmeye alınıp alınmayacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler