1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarımsal istatistikte ABD örneği

Tarımsal istatistikte ABD örneği

ABD Tarım Bakanlığı, tarımsal üretimle ilgili süreçleri, ülke çapına yayılan veri toplama sistemiyle, haftalık olarak derleyip yayınlıyor. 

Tarımsal istatistikte ABD örneği

Hal Postası - ABD Tarım Bakanlığı, tarımsal üretimle ilgili süreçleri, ülke çapına yayılan veri toplama sistemiyle, haftalık olarak derleyip yayınlıyor.  

Tarım sektörünün en önemli meselelerinden biri olan istatistik derleme sorunu, Türkiye’de bir türlü rayına oturmuş değil. Sektörün geleceğiyle ilgili öngörüde bulunmanızı sağlayacak sağlıklı istatistik veri alabileceğiniz herhangi bir kurum, kuruluş bulunmuyor. İstatistik bilgi olarak sunulan verilerin hemen hepsi de belirli bir amaca yönelik hazırlanmış manipülatif tablolardan oluşuyor. 

İstatistik verilere ulaşamıyorsanız ölçemiyorsunuz demektir. Artık klasikleşmiş ifadesiyle söyleyelim; ölçemediğiniz bir şeyi de yönetemezsiniz. Sektörün her segmentinde bu gerçeğin yansımalarını görüyoruz. 

Bu nedenlerle kapsamlı veriye ihtiyaç duyan büyük şirketler ya yurt dışı kaynaklı veri şirketlerinden bilgi satın alıyor ya da kendi bünyelerinde istihdam ettikleri analistlerin çabalarıyla kendi istatistiklerini kendileri derleme yoluna gidiyor. 

Yurt dışı kaynaklı veri şirketleri uluslararası ürün ticaretini, uydu görüntülerini, uluslararası girdi ticaretini ve borsaları takip ederek küresel seyir içinde Türkiye’nin durumunu tahmin etmeye çalışıyorlar. Ancak yerel bilgi kaynaklarından sağlıklı veri alamadıkları için, bu tahminlerden, sınırlı bir çerçevede yararlanabiliyorlar. 

Bünyesinde analist çalıştıran şirketler ise ne yaparlarsa yapsınlar, ancak sınırlı sayıda uzman çalıştırdıkları için bütünlüklü veri elde etmeleri mümkün olamıyor. 

HAFTALIK GÜNCEL VERİ TOPLAMA SİSTEMİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ise tarımla ilgili bütün segmentlerde istatistik veriler en az haftada bir kez güncellenecek şekilde ve sistematik olarak hazırlanıyor. ABD Tarım Bakanlığı (USDA), sadece rekolte, fiyat vb öngörülerini değil; girdi ve üretim materyali kullanımı gibi üretim süreçleriyle ilgili ilerlemeyi de bu istatistik veri derleme sistemi üzwerinden yakından takip edebiliyor. 

USDA’nın işlettiği sistem özetle şöyle çalışıyor; ürün ve bölge bazlı medyan seçimi yapılıyor ve ortalama veri sağlayabileceği düşünülen 3.600 katılımcı üretici belirleniyor. Bu katılımcılar her Cuma günü USDA’ya üretimle ilgili hangi faaliyetlerin gerçekleştirildiğini; ürünün gelişme sürecinde neler olduğunu; iklimsel gelişmeleri; mali süreçleri ve ihtiyaç duyulan veya USDA tarafından sorulan diğer bilgileri bildiriyor. 

PAYLAŞILAN VERİ FAYDA ÜRETİR

Bildirimler posta, telefon, faks, e-posta veya internet aracılığıyla üreticinin bulunduğu eyaletteki Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi’ne (NASS) bildiriliyor. 

ABD’deki sistemin çok önemli bir diğer özelliği de şu: tarımsal istatistikleri devlet sırrı gibi saklamıyorlar. Devlet sektörle ilgili derlediği her türlü bilgiyi, öngörüde bulunmalarına ve üretim planı yapmalarına yardımcı olması amacıyla üreticilerle ve yatırımcılarla aleni şekilde paylaşıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler