1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarımda dijitalleşme dönemi

Tarımda dijitalleşme dönemi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüm Tarımsal ve Hayvansal kayıtların ve işlemlerin tek bir platformda toplandığı E-Tarım portalında 77 entegre hizmetin sunulduğunu söyledi. 

Tarımda dijitalleşme dönemi

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüm Tarımsal ve Hayvansal kayıtların ve işlemlerin tek bir platformda toplandığı E-Tarım portalında 77 entegre hizmetin sunulduğunu söyledi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüm Tarımsal ve Hayvansal kayıtların ve işlemlerin tek bir platformda toplandığı E-Tarım portalının tanıtım toplantısında; e-devlet üzerinden verilen hizmetlere değindi ve 77 farklı hizmetin elektronik ortama taşındığını kaydetti. 

49 milyon vatandaşın 5 bin 99 hizmete e-devlet üzerinden erişebildiğini söyleyen Pakdemirli, Bakanlık olarak 2018 yılında e-devlet entegrasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Şu ana kadar 77 entegre hizmeti ve 270 kimlik doğrulama hizmetini vatandaşlara sunduklarını belirten Bakan, uydu teknolojilerini de yaygın olarak kullandıklarını ifade etti.

36 MİLYON PARSEL BELİRLENDİ

Coğrafi Bilgi Sistemlerinin de önemli olduğunu söyleyen Bakan, “Coğrafi Bilgi Sistemleri ile uydu ve hava görüntülerini sayısal veriye çeviriyoruz. Yani, uydu görüntülerini ete kemiğe büründürüyor, dillendiriyor ve onlara hayat veriyoruz. Okunması kolay haritalar oluşturuyoruz. Özellikle belirtmek isterim ki, Bakanlığımızın tüm dijital sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamaları ile entegre yapıdadır. Ve son 2 yılda, Bakanlık olarak birçok projede Coğrafi Bilgi Sistemleri verilerini altlık olarak kullandık. Yine bu kapsamda, tarım parsellerinin tamamı sayısallaştırıldı. Yani 36 milyon tarım parselinin her birini tek tek belirledik” dedi.

2020 TARIMDA DİJİTALLEŞME YILI OLACAK

2019'da hizmete sunulan Tarım Arazileri Yönetim Portalı’na değinen Pakdemirli, bu sistemin Türkiye’deki tapu işlemleri ile ilgili en büyük yazılım entegrasyonlarından biri olduğunu iletti. Bakan, ayrıca son 6 ayda 80 bin işlemin bu sistem üzerinden yapıldığını ve eskiden günlerce süren işlemlerin 24 saatte sonuçlandığını söyledi.

Bakan, bu yıl hayata geçirilen Pancar Kayıt Sistemi’ne de dikkat çekerek, şeker pancarının tohumdan başlayarak şeker fabrikasına teslimine kadar olan tüm süreçlerin, çiftçi bazında bu sisteme girildiğini hatırlattı.

Bekir Pakdemirli, DİTAP, TÜRKVET, Dijital Tarım-Orman Akademisi, Ulusal Su Bilgi Sistemi ve Emlak ve Kamulaştırma Bilgi Sistemi projelerinin hayata geçmesiyle birlikte, 2020’nin Tarımda Dijitalleşme Yılı ilan edildiğini duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler