1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda 7 yıl kira şartı kalktı

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda 7 yıl kira şartı kalktı

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda, yatırım yerinin mülkiyetinin yatırımcıya ait olması veya proje kabul tarihinden itibaren en az 7 yıl süre ile kiralanmış olması şartı kaldırıldı.

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda 7 yıl kira şartı kalktı

Hal Postası - Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda, yatırım yerinin mülkiyetinin yatırımcıya ait olması veya proje kabul tarihinden itibaren en az 7 yıl süre ile kiralanmış olması şartı kaldırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, 21 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ kapsamında; tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda, yatırım yerinin mülkiyetinin yatırımcıya ait olması veya proje kabul tarihinden itibaren en az 7 yıl süre ile kiralanmış olması şartı kaldırıldı.

Kapasite arttırımı, teknoloji yenileme ve modernizasyon konularında yapılan başvuruların inşaat işleri içermesi durumunda da yatırım yerinin mülkiyetinin başvuru sahibine ait olması veya en az 7 yıllığına tahsis edilmiş olması şartı aranmayacak.

KİRALAMA SÜRESİ 5 YILI KAPSAYACAK

Tebliğ ile, kiralanmış bir mülk üzerinde yapılacak yatırımlar destek kapsamına alındı. Ancak kiralama süresinin, yatırım için son ödemenin yapıldığı tarihten itibaren en az 5 yılı kapsaması gerekiyor.

Tarımsal amaçlı kooperatiflerce yapılacak olan yatırım konularına ait başvurular da ise artık kira süresi şartı aranmayacak. Tebliğ çerçevesinde; kendi isteği ile proje uygulamaktan vazgeçmesi nedeniyle projesi için fesih işlemi uygulanmış yatırımcılar hariç, hibe programından yararlanmış ancak feshedilmiş proje başvuruları olan yatırımcılar ise 5 yıl süreyle hibe başvurusunda bulunamayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler