1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan 91 firmayı ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan 91 firmayı ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığı; taklit, tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 91 firmaya ait 113 ürünü ifşa etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan 91 firmayı ifşa etti

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı; taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 91 firmaya ait 113 ürünü ifşa etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı; taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 ürünü Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sundu. 

11 FARKLI KATEGORİDE 113 ÜRÜN

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın paylaştığı listede; alkollü içecekler, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki çayları ve kahve ürünleri, bitkisel yağ, çikolata ve kakao ürünleri, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, enerji içecekleri ve takviye edici gıdalar bulunuyor.

LİSTENİN YARISI ET VE ET ÜRÜNLERİ

İfşa edilen 91 firmanın 45 tanesi et ve et ürünleri üretimi alanında faaliyet gösteriyor. Süt ve süt ürünlerinde ise hileli üretim yapan 16 şirket bulunuyor. Özellikle bu iki kategoride, aynı firmaların farklı ürünlerinde de hile tespit edilmesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, en iyi denetimcinin vatandaşlar olduğunu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Alo 174 hattına yapılan ihbarların büyük önem taşıdığını belirtti.

İfşa edilen firmalarla beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti hileli ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler