1. HABERLER

 2. HAYVANCILIK

 3. Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı kurban rehberini yayınladı

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı kurban rehberini yayınladı

TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini içeren “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması kullanıma açıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı kurban rehberini yayınladı

Hal Postası - TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini içeren “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması kullanıma açıldı.

Kurbanlık hayvanların sevklerinde, alımında, satımında, kesiminde ve kurban etinin muhafazasında dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan kurban rehberi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından güncellenerek yayınlandı.

Rehbere göre kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak altı ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Rehber, kurban seçerken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıdaki gibi listeliyor. 

 • Sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına bakılmalı. 
 • Çok zayıf, gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalı.
 • Hayvanın kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı.
 • Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı.
 • Pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı.
 • Öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı.
 • Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı.
 • Yara, şişlik ve ödemi olmamalı.
 • Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı.
 • Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmeli.

KURBANLIK HAYVANLARDA YAŞ TAYİNİ
Hayvanların yaşlarının tayininde düzgün tutulmuş çiftlik kayıtlarının kesin sonucu vereceğini hatırlatan Rehber, kayıtların eksik olması halinde, en iyi yaş tespitinin diş gelişimine bakarak tayin edileceğini bildiriyor. Ayrıca kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgileri bakanlıkça geliştirilen “HaySag” isimli mobil uygulamadan da küpe numarasıyla sorgulanabilecek. 

Rehbere göre sığır veya mandanın alt çenesinin önünde gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması o hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösteriyor. Koyunlarda kurbanlık yaşı tespitinde dış görünüş önemli. Görünüşüne bakarak, koyunun altı aydan büyük olması ve anası veya erişkin bir koyun kadar olması kurban edilebilmesi için yeterli sayılıyor. Keçilerin kurban edilebilmesi için bir yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Sığırlarda olduğu gibi keçilerde de yaş tayini, ön kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerinin alması esasına dayanıyor. Devenin kurban edilebilmesi için beş yaşında değişen ikinci kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerin alması gerekir.

KURBANLIK HAYVAN SEVKLERİ
Büyükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpelerinin ve pasaportlarının, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunlu olacak.

Küçükbaş hayvanlarda ise il içi sevklerinde kulak küpelerinin ve nakil belgesinin, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunlu olacak. Kesilen hayvanların kayıtlardan düşülebilmesi maksadıyla kurbanlık hayvan satışını yapan satıcılar, büyükbaş hayvanlarda hayvan pasaportu, küçükbaş hayvanlarda nakil belgeleri ile en yakın Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuracaklar. 

TRAKYA’YA HAYVAN SEVKLERİ
Anadolu’dan Trakya’ya sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenebilmesi için uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibi sıralanıyor. 

 • Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.
 • Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır.
 • İşletmenin 10 km çevresinde de en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.
 • Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süreyle bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı ve sonuçları negatif bulunmuş olmalıdır. Ayrıca bu süre zarfında bu işletmenin 10 km çevresinde şap hastalığı çıkmamış olmalıdır.

NAKLİYE VE DİNLENDİRME
Kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların taşınmasında kullanılacak araçlar ile bu araçların sürücülerinin, ilgili mevzuat hükümlerinde belirtilen belgelere sahip olmaları gerekiyor. Hayvanlar mevzuata uygun araçlarla ve uygun şartlarda nakledilebilecekler. Nakil araçlarının temizlik ve dezenfeksiyonu hayvanlar bindirilmeden yapılacak ve üstü kapalı, zemini, havalandırması uygun olacak. Araçların zeminlerine yeteri kadar altlık serilecek. 

KESİM
Kurbanlık hayvanlar, bakanlık tarafından verilen Şartlı Onay veya Onay Belgesi almış kesimhanelerle kurban hizmetleri komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilebilecekler. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak.

ÇEVRE VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ
Kurbanlar insanların gelip geçtiği, dinlendiği sokak, park, bahçe ve meydanlarda, akarsu kenarlarında kesilmeyecek. Kurban keserken çevre kirletilip rahatsızlık verilemeyecek. Kesimde ortaya çıkan kan, dışkı, atık ve artıklar, ortalık yerde bırakılmayacak; rastgele etrafa atılamayacak, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmayacak. Etçil hayvanların atıkları yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmeyecek; bu tür atıklar derin çukurlar açılarak gömülecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler