1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım sektörü Havza Başkanlığı modeliyle organize edilecek

Tarım sektörü Havza Başkanlığı modeliyle organize edilecek

Türk tarım sektörü, yerinden yönetim anlamına gelen havza bazlı yönetim modeliyle yeniden organize edilecek.

Tarım sektörü Havza Başkanlığı modeliyle organize edilecek

Hal Postası - Türk tarım sektörü, yerinden yönetim anlamına gelen havza bazlı yönetim modeliyle yeniden organize edilecek. 

Tarım Yazarı ve Gazeteci Umut Özdil, tarımdanhaber.com için yazdığı yazıda, sektörün havza bazlı yönetim modeliyle yeniden organize edileceğini bildirdi. 

Bakanlığın daha dinamik, kırsal kesime daha çok hitap eden, bürokratik engelleri en aza indirmeyi amaçlayan yeni bir sistem üzerinde çalıştığını yazan Umut Özdil, yeni düzenin daha önce Milli Tarım Projesi kapsamında bahsi geçen Havza Bazlı Üretim ve Destekleme Modeli’nden çok farklı bir konu olduğunu kaydetti. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun teşvik ve desteklemeler için harcanan paranın etkin kullanılamadığına ilişkin sözlerini aktaran Özdil, Havza Başkanlıkları ile kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasının hedeflendiğini yazdı. 

Yeni yönetim modeline göre Türkiye toprakları tarımsal üretim bağlamında 15 havzaya ayrılacak ve her havza kendi özgün ihtiyacına göre yerinden yönetilecek. 

Geçmişte Milli Tarım Projesi kapsamında planlanan Havza Bazlı Üretim ve Destekleme Modeli, bütün kesimleri ümitlendiren bir girişim olarak karşılanmış, ancak pratikte hiçbir sonuç vermemişti. 

Havza Bazlı destekleme Modeli, havzada verimliliği yüksek olan tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi, verimli olmayan tarımsal faaliyetlerin ise destekleme programlarının kapsamı dışında bırakılması temeline dayanıyordu. Havza kapsamında ürün çeşitliliği ve pazarda dengeleyici varyasyonları önleyebileceği yönünde eleştiriler alan model, çalışmalar bir süre devam ettikten sonra, durdurulmuştu. Ancak Bakanlık projenin neden durdurulduğuna ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler