1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Tarım politikaları Avrupalı üreticiyi perişan etti

Tarım politikaları Avrupalı üreticiyi perişan etti

Belçika’da yeni hasat edilmiş yüzbinlerce ton yüksek kaliteli meyve imha ediliyor.

Tarım politikaları Avrupalı üreticiyi perişan etti

Hal Postası - Belçika’da yeni hasat edilmiş yüzbinlerce ton yüksek kaliteli meyve imha ediliyor.

Belçika, Limburg’da yüzbinlerce ton olarak ifade edilen miktarda yeni hasat edilmiş elma ve armut piyasa dengeleri için feda edilmek üzere imha edilecekleri arazilerde toplandı. Ürün piyasalarında fiyat düzenlemelerini kontrol dışına çıkarmamak uğruna yüksek kaliteli tonlarca meyve yok edilecek.

Kapitalist sistemin pazar düzenini korumak uğruna, arz fazlası durumunda devreye soktuğu “fazlayı imha et” prensibi Belçikalı üreticilerin vicdanında derin yaralar açıyor. Rusya’ya uygulanan ambargo çerçevesinde AB ülkeleri arasında ürün piyasalarına gerektiğinde müdahale etme konusunda bir anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşma uyarınca piyasa fiyatlarının normal değerlerin altına düşmesini önlemek için satılabilir nitelikteki çok miktarda ürün imha edilecek. İmha yönteminin bugün için bir alternatifi yok çünkü sosyal yardım olarak ihtiyaç sahiplerine bir şekilde sunulsa bile, ürünlerin piyasaya dönme ihtimali var ve Avrupa Birliği, bu ihtimale fırsat tanımak istemiyor.

“ÇİFTÇİ AMBARGO İÇİN PİYON GİBİ KULLANILIYOR”
Avrupalı meyve üreticileri, Rusya ambargosu için çiftçinin piyon gibi kullanıldığı görüşünde. Belçikalı üretici Kris Franssens, Facebook hesabında yaptığı paylaşımda; Belçika Meyve Mezatı BFV’den gelen yüzbinlerce ton ürünün imha edilmek zorunda kalmasını, çiftçinin politik amaçlar için feda edilmesi olarak yorumladı. Franssens şunları paylaştı, “Bunlar ürününü soğuk depolama imkanı olmayan çiftçinin malları. Bu yığınlar çürük, çarık mal değil; yeni hasat edilmiş çıtır çıtır, kaliteli yaş meyveler. Çiftçinin bir yıllık emeği, zamanı, umudu görüldüğü gibi çabucak çürüsün diye tebeşir tozuna bulanıp araziye terk edildi… Avrupa, stratejisini piyon gibi gördüğü çiftçisi üzerine kurmuş, gidiyor. Malını tarlada çürümeye bırakmak zorunda kalan meslektaşlarıma sabır ve şans diliyorum. Çok şükür bizim soğuk depomuz var. Ama birçok üretici bu imkana sahip değil. Gerçi depolayan çiftçi kazanacak diye bir kayıt da yok. Depo maliyeti kilo başına 10 cent! Bahar döneminde satamazsanız, bu maliyeti de fuzuli yüklenmiş olacaksınız…”

İmha alanına iki gün içinde yaklaşık 600 bin ton elma ve armut getirildiğini kaydeden Franssens, önce ayrı noktalarda bazı kimyasalların yardımıyla imha etmeye çalışıldığını ama bunun ağaçlara zarar verme ihtimali olduğu için işlemi tek bir alanda tebeşir tozuyla gerçekleştirdiklerini anlattı. Belçika’da bu tür durumlarda ürünler, imha yerine biyogaz tesislerine verilebiliyor. Veya hayvan yemi olarak kullanılabiliyor. Ama bugün fiyat dengeleri ve piyasalar herhangi bir hatayı kaldıramayacak kadar hassas. Bu nedenle en hızlı şekilde imha yoluna gidiliyor.

DEVLET 25.700 TON MEYVE SATIN ALDI
Rusya ambargosu nedeniyle AB ülkelerinde devletlerin yurtiçi üretimin azami 25.700 tonunu satın alması yönünde bir kota belirlenmişti. Belçika devleti bu satın almayı gerçekleştirdi. Ancak Belçikalı çiftçiler bununla avunacak durumda değil. Daha önce “Politikacılar, Rusya’yı çiftçiye geri verin!” sloganıyla ambargoya karşı bir itiraz kampanyası da düzenlemişlerdi.

Önceki ve Sonraki Haberler