1. YAZARLAR

  2. Erdem Güner

  3. Tarım Lisesi
Erdem Güner

Erdem Güner

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarım Lisesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Urla Bademler’de bir Tarım Lisesi kuracakmış. Tarım Lisesi’nin 2023-2024 eğitim öğretim yılında açılması planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Bornova Anadolu Lisesi (BAL) mezunudur ve BAL’ın bütün mezunları gibi okulun geleneksel kimliğini tecrübe etmiş birisidir. Tarım Lisesi ile ilgili kurduğu hayali, az çok tahmin edebiliyorum. Yolu açık olsun! 

Yatılı olması düşünülen okulda, çiftçi ailelerinin çocukları ücretsiz olarak okuyacak. Okula ait 40 dönümlük bir tarım arazisinden söz ediliyor. Amaca uygun imar planı hazırlanmış. İnşaat alanı 21.133m² olacak. Bu alan içinde bir sera, kütüphane, amfi tiyatro, spor salonu ve kız ve erkek öğrenciler için toplam 250 kişilik yurtlar da inşa edilecek.

Tarım ve Gıda Teknolojileri, Hayvan Yetiştiriciliği ve Hayvan Sağlığı olmak üzere üç ayrı bölümde eğitim verecek olan okulun öğrenci kapasitesi 400 olacak.

Ücretsiz öğrenim verecek olan okulda 20 adet derslik, gıda laboratuvarı, klinik ve cerrahi uygulama laboratuvarları, atölyeler ve uygulama alanları olacak. 

Atölyelerden bahsedilirken; müzik, resim, görsel sanatlar, metal ve ahşap işleri, bilim ve teknoloji, pişirme teknikleri, endüstriyel bitkiler, sebzecilik ve meyvecilik, tahıllar, kesme çiçek ve düzenleme, bitki koruma, peyzaj, tarım alet ve makineleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvanlar, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, süt, et ve hububat işleme atölyeleri olarak sıralanıyor. 

MÜHENDİS OKULLARI PAZARLAMACI YETİŞTİRİYOR
Bildiğiniz gibi ziraat fakülteleri ziraat mühendisleri mezun eder. Fakültelerimizdeki öğretim esası da tarım ilacı tröstlerinin biçimlendirdiği bir tedrisata dayalıdır. 

O nedenle zehir kullanımını öteleyen, zehri son seçenek olarak gören tarım anlayışından uzak bir eğitim öğretim süreci işletilir. Ardından yeni mezun mühendisler, sektörde kısa sürede törpülendikleri bir ilk deneyim süreci yaşarlar ve ağır biçimde ezilerek alışılmış sektör rutinine hizmet etmeye başlarlar. 

Girdi şirketlerinin bunu başarmasının en kolay yolu, ziraat mühendislerini “ziraat mühendisi” tarifinden olabildiğince uzaklaştırmaktır. Çünkü kim ne söylerse söylesin; gençlerimiz, yurt sevgisi ve umutla doludur. Toprağımızı, havamızı, suyumuzu, geleceğimizi kirletmek istemezler. 

Ama insanı çaresiz bırakırsanız; emek piyasasını, geçinmek için bocalar halde onbinlerce ziraat mühendisiyle doldurursanız, genç mühendisin gözünün ferini söndürürsünüz. 

10 MÜHENDİSİN 7’Sİ PAZARLAMACILIK YAPIYOR
Şu vakıayı hatırlatmakta fayda var: ziraat mühendisi olarak mezun olan her 10 insandan 7’si pazarlamacılık yapar. Uyanık davranabilenler derhal spesifik alanlarda uzmanlaşmak için çırpınırlar, bazıları başarır ve teknik uzmanlıkları sayesinde o cenderenin dışında kalabilirler. 

Bütün tarım sistemimiz, tarımsal ve hayvansal üretimle ilgili her şey daha fazla girdi satışına odaklıdır. 

Rekolteydi; çiftçinin kazancıydı; toplum, çevre ve insan salığıydı falan, bunlar tali meselelerdir. 

TEMEL HEDEF DAHA FAZLA GİRDİ SATIŞI
Bu insanlar reçete yazıyor. Benzetme için söylemiyorum, bilmeyen yanlış düşünmesin; yazdıkları evrakın adı, bildiğiniz “reçete”dir. Çiftçi, mühendisin yazdığı reçeteyi uygulayarak yetiştiricilik yapar. 

İşsizlik korkusu, satış baskısı ve geçim derdi ziraat mühendisini ne pahasına olursa olsun daha çok satış yapmaya yöneltiyor. 

Size ne diyeceğim; son 15 yıldır bir arpa boyu yol alamayan biyolojik mücadele sektörünün temel sorunu da işte bu ziraat eğitimidir. Bu anlayış fakültelerde hakim olmaya devam ettikçe bir şeyleri değiştirme şansımız da yoktur. 

UMUT ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
O nedenle Tarım Lisesi fikri insanı ziyadesiyle heyecanlandırıyor. Belki fakültelerimizde hakim olan uluslararası şirketlerin karlılığına odaklı tarım anlayışının ötesine geçilir. Belki Tarım Lisesi, öğrencilerin zihnine geleceğimizi şenlendirecek tohum zarfları bırakır… 

Bizimkisi bir umuttur. Ama iyiyi, doğruyu, güzeli bilmeyenin umudu da olmazmış. Biz bildiğimizi sanıyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar