1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım arazilerinde online kiralama dönemi

Tarım arazilerinde online kiralama dönemi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile tarım arazileri artık internet üzerinden kiralanabilecek.

Tarım arazilerinde online kiralama dönemi

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile tarım arazileri artık internet üzerinden kiralanabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, dijitalleşme kapsamında, atıl tarım arazilerini üretime kazandırmak için yeni bir uygulamayı devreye soktu. Uygulama ile atıl tarım arazileri üretime kazandırılırken, arazi sahibi de gelir elde edecek.

Bakanlık, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu. Kiraya veren ile kiralamak isteyeni dijital ortamda bir araya getiren sistemle; tarım arazisini kiraya vermek isteyenler sisteme giriş yaparak, Tapu Kadastro Bilgi Sistemleri üzerinden kayıtlı tarım arazilerini dijital ekranda görebilecek.

Bu kapsamda, tarım arazisini kiralamak isteyenler; arazisinin sulama sisteminin olup olmadığını, kuru ya da sulu tarıma uygunluğunu sisteme kaydedebilecek. Ayrıca arazi sahipleri geleneksel üretim, iyi tarım, organik tarım ya da örtüaltı üretim bilgilerinin yanı sıra; araziye ekilen, ekilebilecek ürünleri ve dönüm bilgilerini, arazi fotoğrafını da ilanlarına ekleyebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler