1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. TAGEM 11 adet deniz balığı türünü tescil ettirdi

TAGEM 11 adet deniz balığı türünü tescil ettirdi

TAGEM, 11 deniz balığı türünü Su Ürünleri Milli Tescil Listesi’ne tescil ettirdi. 

TAGEM 11 adet deniz balığı türünü tescil ettirdi

Hal Postası - TAGEM, 11 deniz balığı türünü Su Ürünleri Milli Tescil Listesi’ne tescil ettirdi. 

Antalya siraz balığı, çipura, beni balığı, çaça, kefal balığı, kırlangıç balığı, levrek, lüfer balığı, siraz balığı, sudak balığı ve yağ balığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından Su Ürünleri Milli Tescil Listesi’ne tescil ettirildi. 

TAGEM başvurusunda, tescil ettirdiği türlerle ilgili gıda, rekreasyon, balık unu, balık yemi ve tedavi amaçlı ticari üretim ve satış haklarını elde etmiş oldu. 

Mevzuata göre, mevcut Su Ürünleri Milli Tescil Listesi’nde yer alan balıkların sınai mülkiyet hakları devlet adına Bakanlığa ait. Su Ürünleri Gen Kaynakları’nın (SÜGK) tescili de sadece Tarım ve Orman Bakanlığı adına yapılabiliyor; gerçek ve tüzel kişiler kendi adlarına tescil başvurusu yapamıyorlar. Gerçek ve tüzel kişiler, tescil talep formu doldurarak türlerin tescil edilmesi amacıyla TAGEM’e başvuru yapabiliyorlar. 

TAGEM, tescil ettiren kuruluş olarak ve devlet adına, mevzuatta bildirilen sınai mülkiyet haklarının da sahibi oluyor. TAGEM türlerin sınai mülkiyet haklarını yazılı izin vermek suretiyle gerçek ve tüzel kişilere kullandırabiliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler