1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Syngenta: İklim değişikliği büyük çiftçiyi korkutuyor

Syngenta: İklim değişikliği büyük çiftçiyi korkutuyor

Syngenta'nın Ipsos Mori'ye yaptırdığı araştırmaya göre, büyük çiftliklerin yüzde 72’si iklim değişikliğini, gelecek 5 yıl içindeki en büyük sorun olarak görüyor. 

Syngenta: İklim değişikliği büyük çiftçiyi korkutuyor

Hal Postası - Syngenta'nın Ipsos Mori'ye yaptırdığı araştırmaya göre, büyük çiftliklerin yüzde 72’si iklim değişikliğini, gelecek 5 yıl içindeki en büyük sorun olarak görüyor. 

Ipsos Mori araştırma şirketinin İsviçreli tarım devi Syngenta için yaptığı araştırmada; büyük ölçekli çiftçilerin %72’sinin, gelecek 5 yılda iklim değişikliğinden olumsuz etkileneceklerini öngördükleri anlaşıldı. ABD, Çin, Fransa, Brezilya, Hindistan ve Afrika ülkelerinde 600 büyük ölçekli çiftlik işletmesinin katıldığı araştırma, üreticilerin iklim değişikliği nedeniyle hasat, hayvan sağlığı ve işletmecilik açısından olumsuz gelişmeler öngördüğünü ortaya çıkardı. 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ COVİD-19’DAN DAHA ÖNEMLİ BİR SORUN

Birkaç ay arayla bu defa büyük ölçekte çalışan 200 Avrupalı çiftçiyle yapılan başka bir Ipsos Mori araştırmaya göre, üreticilerin %53’ü iklim değişikliğini en önemli problem olarak görüyor. Aynı araştırmada Covid-19’u birinci problem olarak görenlerin oranı ise %46. İklim değişikliğinin Covid-19’dan daha önemli bir sorun olduğunu düşünenlerin oranı ise %63. 

Araştırma sonuçları Syngenta’nın İyi Büyüme Planı’yla ve güncellediği sürdürülebilirlik raporuyla beraber yayınlandı. Şirket, 5 yılda 1,5°C küresel ısınma öngörüsü doğrultusunda; gelecek 5 yılda iklim değişikliğiyle baş etmeye çalışan çiftçileri desteklemek için kullanılmak üzere, 2 milyar dolarlık yatırım bütçesi tahsis etti. 

Syngenta, 2016’da başlattığı çalışma kapsamında 2030 itibarıyla karbon emisyonunu %50 oranında azaltmayı hedefliyor. Syngenta Group’un Sürdürülebilirlik Direktörü Alexandra Brand, Covid-19’un etkilerinin tahminlerden daha uzun sürebileceğini ve iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını sekteye uğratabileceğini söyledi ve şunları ekledi, “Bu nedenle doğayla uyumlu gıda temin süreçleri üzerinde durmamız gerekiyor. İyi Büyüme Planı’mız da aynı nedenlere dayalı kaygılarla hazırlandı.” 

Önceki ve Sonraki Haberler