1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Süt içerik analiz desteğinde 10 inek şartı

Süt içerik analiz desteğinde 10 inek şartı

Islah amaçlı süt içerik analiz desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin, geçerli süt analizi yapılmış, en az 10 baş suni tohumlama sonucu doğmuş saf sütçü ve/veya kombine ırk ineğe sahip olması gerekiyor.

Süt içerik analiz desteğinde 10 inek şartı

Hal Postası - Islah amaçlı süt içerik analiz desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin, geçerli süt analizi yapılmış, en az 10 baş suni tohumlama sonucu doğmuş saf sütçü ve/veya kombine ırk ineğe sahip olması gerekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; hayvancılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiricilerin desteklenmesini kapsıyor.

Tebliğ kapsamında, ıslah amaçlı süt içerik analizine de destek ödemesi yapılacak. Buna göre; desteklemeye başvuracak işletmelerin 1 Ekim 2020 tarihinden önce soy kütüğüne kaydedilmiş, işletme süt ölçüm metodu tanımlanmış ve en az 1 geçerli süt analizi yapılmış, en az 10 baş suni tohumlama sonucu doğmuş saf sütçü ve/veya kombine ırk ineğe sahip olması gerekiyor.

İneklerde; 1 Şubat - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında en az 2 olmak üzere yağ ve protein oranı ile somatik hücre sayısı yönünden geçerli süt içerik analizi yaptırılmış olma şartı aranıyor. Tebliğ kapsamında; analizlerde, yağ ve protein oranı için yüzde 2,5 - 7 arasında olan değerler, somatik hücre sayısında ise en fazla 1.500.000 somatik hücre/ml değeri, geçerli analiz olarak destekleme kapsamına alındı.

SONUÇLAR AYNI OLURSA ANALİZ GEÇERSİZ

Bir işletmede, analiz yapılan tarihteki analiz sonuçlarının aynı olması veya büyük oranda benzerlik göstermesi durumunda bu analizler geçersiz sayılacak. Ayrıca, destekleme yılında süt analizi yapılan her inek için 1 kez destekleme yapılacak. İneğin işletme değiştirmesi halinde, desteklemeden son analizi yaptıran ve desteklemenin tüm şartlarını sağlayan işletme yararlanacak.

Süt analizi yapılan ineğin son buzağılamasının ise, 1 Aralık 2020 tarihinden önce ve analiz tarihi ile arasındaki sürenin en fazla 610 gün olması gerekiyor. Ayrıca, ineğin analiz öncesi son buzağılamasından, e-ıslahta kayıtlı buzağısı olma şartı da aranıyor. Yavru atmalar ise buzağılama olarak kabul edilmeyecek.

2020 yılı buzağı desteklemesi 1. döneminde; buzağı desteklemesine damızlık sığır yetiştiricileri il birlikleri üzerinden başvuruda bulunan işletmeler, bu destekleme için de başvuru yapmış sayılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler