1. YAZARLAR

  2. Erdem Güner

  3. Süt fiyatı neden açıklanmaz?
Erdem Güner

Erdem Güner

Yazarın Tüm Yazıları >

Süt fiyatı neden açıklanmaz?

Süt fiyatı, tarım sektörüne yönelik çeşitli destekleme tutarları sezon bitene kadar neden açıklanmıyorsa o yüzden açıklanmaz. 

Süt fiyatı, diğer başka ürünlerin fiyatları hasat başladıktan sonra; hatta bazı ürünlerde işin ticareti hayli mesafe aldıktan sonrasına kadar neden açıklanmıyorsa o yüzden açıklanmaz. 

Sütün ilginç bir özelliği şu; sezonu yok. Yılın her günü süt üretilir. Bir de üreticisinin sahibi yok. Örgütü yok, birliği yok, kooperatifi yok. 

Diyeceksiniz ki “üretici kooperatifleri, birlikler falan var”, ben de diyeceğim ki bunca haksızlığı görüp de yeri göğü titretemiyorsa; o birlik de yok hükmündedir, o kooperatif de. O yapıların ajandası başkadır. 

Kimse kusura bakmasın, 20 yıldır çiftçi örgütü deyince akla ilk gelen muhteşem koltuklarda oturup; efendim bir süt fiyatını -sene sonu gelmiş- hala açıklanmasını sağlayamıyorsanız, sizin işgal ettiğiniz koltukla ilgili niyetinizden de, bakışınızdan da herkesin şüphe etme hakkı vardır. 

ÇİFTÇİNİN GAZINI ALACAK ÖRGÜT OLMAZ OLSUN!

Üretici örgütleri çiftçinin gazını alma mekanizmasına dönüşmüş. Çiftçiye gazını alacak örgüt lazım değil; çiftçiye yapılması gerekenler için gaz verecek örgüt lazım. 

Kamu otoritesinin tarımsal bir ürünün fiyatını belirleme ihtiyacı nereden kaynaklanır? Neden bir ülkede devlet mesela süt fiyatı belirlemeye kalkar? 

Birinci neden şu: Çok parası olan ve fabrikasını çalıştırmasa bile bir süre bir şey kaybetmeyecek olan fabrikatörlerin ekonomik zulmü altında, çiftçi ezilmesin diyedir. Devlet bir taban fiyat açıklar, o fiyatın altında o ürünün alınıp satılmasını yasaklar. 

Kamu süt fiyatını bu nedenle açıklıyorsa bu iyi bir şeydir çünkü böylece üretimin devamını sağlar. Çiftçi ezilmez, hayvanlarını kesmez, ahırını, damını, üretimi terk etmez…

SENELERDİR ÖLDÜRMEDEN SÜRÜNDÜREN FİYATLAR

İkinci neden şudur: Devlet der ki; “Öyle bir fiyat belirleyeyim ki, bir kere sermayedar, fabrikatör çok memnun olsun, çiftçi fabrikalara muhtaç kalsın, sermaye birikimi hızlansın, zengin daha zenginleşsin, vergiyi alırken kestirmeden birkaç sermayedarla uğraşayım; milyonlarca çiftçiyi kayıt altına alacam diye uğraşmayayım” falan filan… Böylece fiyatı çiftçiyi öldürmeyecek düzeyde belirler; çiftçi de ne yapacağını bilemeden, bir yandan üretimi iyi kötü sürdürürken, sürüncemede bekleşip durur. Kaç yıldır olup biten budur. 

Bir vicdanlı çiftçi çıksın da “Hayır değildir!” desin… Çiftçi olmayanların ne dediği/diyeceği ise, şu noktada önemli değil. 

NEDENİNİ ÖĞRENMEK ÇİFTÇİNİN HAKKIDIR

Beterin beteri var derler: Üretici, fiyatların düşüklüğünden şikayet edecekken, daha beterine maruz kaldı! Bu saat oldu, daha fiyat bile açıklanmadı! 

Tarım ve Orman Bakanı hala çıkıp “Süt fiyatı üzerinde çalışıyoruz” diyor. Ekim ayına geldik, Bakanlık hala süt fiyatı üzerinde çalışıyor. Ne diyelim; Allah yolunuzu açık etsin, çalışın bakalım. 

Peki, fiyatın açıklanmasını geciktirmenin nedeni ne olabilir? Biliyor muyuz? 

Neden halkını, çiftçisini, zayıf durumdaki yurttaşını güçlü karşısında korumakla mükellef olan devlet, yılın sonuna geldiğimiz halde süt fiyatını açıklamamakta ısrar eder? 

Nükleer santral kurulumuyla ilgili kararları bile daha hızlı çıkarabilen devlet, süt fiyatını neden belirleyemez? 

Süt üretiminde çalışan çiftçi sayısının azalmasını istemiyorsa, neden?

Türk hayvancılığını zayıflıyor. Akıl almaz mesafelerden canlı hayvan, et, süt ürünleri ithal ediliyor. Türkiye, başka ülkelerin çiftçisini gönendirip duruyor. Neden?

ÇİFTÇİ BU SORULARI KENDİSİ CEVAPLAMALI

Hayvancılıkta girdi fiyatları her ay birkaç defa zamlanıyor. Enflasyon elde avuçta tutulan ne varsa düzenli olarak eritiyor. Aracılar, avantajlı pozisyonlarıyla kendilerini kurtaracak şekilde davranabiliyor. Sanayici, zaten fiyatın açıklanmasını geciktirecek tedbirlerini almış, gemisini yürütüyor. Çiftçi ne yapacak?

Kamu otoritesi bu soruları cevaplamaz. O beklenti çoktan tükendi. 

Varsa babayiğit bir çiftçi örgütü başkanı; varsa cesur, vicdan sahibi, yiğit bir birlik, kooperatif yöneticisi çıksın cevaplasın. 

Biz de çiftçi örgütü yöneticisi diyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar