1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Süs bitkileri ve çiçekte KDV oranı %8’e düşürüldü

Süs bitkileri ve çiçekte KDV oranı %8’e düşürüldü

Süs bitkileri ve çiçek teslimlerinde uygulanacak KDV oranı, yılsonuna kadar geçerli olmak üzere, %18’den %8’e düşürüldü. 

Süs bitkileri ve çiçekte KDV oranı %8’e düşürüldü

Hal Postası - Süs bitkileri ve çiçek teslimlerinde uygulanacak KDV oranı, yılsonuna kadar geçerli olmak üzere, %18’den %8’e düşürüldü. 

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre süs bitkileri ve çiçek teslimlerinde uygulanacak KDV oranı; 31 Aralık 2020 tarihi de dahil olmak üzere, yılbaşına kadar %8 olarak uygulanacak. 

SEBZE FİDESİ VE MANTAR MİSELİNDE İNDİRİM YOK

Değişikliğe göre, 31 Aralık 2020 tarihine kadar, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (GTİP) listesinde, 6 nolu Fasılda sıralananlardan, sebze ve çilek fideleri; ananas fidanı; mantar miselleri; aşılı ya da aşısız meyveleri veya sert kabuklu meyveleri yenilen ağaçlar, çalılar; köklendirilmemiş çelik ve daldırmalar; hindiba bitkisi ve hindiba kökleri dışında kalan süs bitkileri ve çiçek teslimlerinde uygulanan KDV oranı 18’den %8’e düşürüldü. 

OTEL VE RESTORANLARDA KDV %1’E DÜŞTÜ

Otel ve pansiyonlardaki konaklama hizmetleri; sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri ile kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde uygulanacak KDV oranı ise %8’den, %1’e düşürüldü. 

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler