1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Süs bitkileri sektörü derman arıyor

Süs bitkileri sektörü derman arıyor

SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar salgın sırasında en büyük zararı süs bitkileri sektörünün gördüğünü söyledi. 

Süs bitkileri sektörü derman arıyor

Hal Postası - SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar salgın sırasında en büyük zararı süs bitkileri sektörünün gördüğünü söyledi. 

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, Çiftçi TV’de Umut Özdil’in hazırlayıp sunduğu Tohum Gelecektir programında, pandemi sürecinde tarım sektörü içinde en çok zararı süs bitkileri sektörünün gördüğünü söyledi.

Dündar, “Sektörün pandemiden etkilenme dönemlerini 15 Mart-15 Nisan ve sonrası olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. 15 Mart'tan hemen sonra sokağa çıkma yasakları, gümrük kapılarının kapanması ve turizm sektörünün durması; özellikle Antalya, Adana ve Mersin’deki üreticilerimizi çok kötü etkiledi. Ürünlerimiz seralarda kaldı. En çok kesme çiçek ve mevsimlik çiçek üreticilerimiz zarar gördü” dedi.

15 Nisan'dan sonra ise, iklim şartlarının iyileşmesi ve hayatın biraz daha olağanlaşmasıyla birlikte süs bitkilerine talebin artamaya başladığını ifade eden Dündar, satışların artmasının sektörün kazanmaya başladığı anlamına gelmediğini, en çok satılan bir ürünlerin bile maliyetinin altında satıldığını açıkladı.   

BİYOLOJİK BİR AFET YAŞANDI
Yaşanan biyolojik afetten dolayı TARSİM’den gelir kaybı sigortasının yürürlüğe girmesini talep ettiklerini, sektörün yaralarının sarılması için alınması gereken bütün önlemleri Cumhurbaşkanlığına, Tarım ve Orman Bakanlığına ve belediyelere ilettiklerini anlatan Dündar, şimdiye kadar net bir sonuç alamadıklarını kaydetti. 

Ahmet Dündar, “Öyle bir zarar gördük ki, bir daha üretim yapamama durumuna geldik. Bu nedenle Ziraat Bankası’na borcu olan üreticimizin borçlarının bir yıl süreyle faizsiz ertelenmesi gerekiyor. Ayrıca iki yılı ödemesiz, beş yıl ödemeli ve faiz indirimli yatırım kredisi, zarar gören firmalarımıza işletme kredisi tahsis edilmeli. Bu önlemler hayata geçmedi ve mücbir sebep kapsamındaki desteklemelerden de yararlanamadık” diye konuştu. 

Mazot ve gübre destekleri gibi her ürüne verilen desteklerin süs bitkileri üretimi için hiçbir şey ifade etmediğini vurgulayan Ahmet Dündar, tarım sigortalarına da değinerek, “Üreticilerimiz üzerlerine düşen görevi yaptı. Mart ayında  ürünlerini hazırladı. Ama satış olmadığı için gelir elde edemedi. Burada TARSİM'in Gelir Kaybı Sigortası'nı devreye alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

TARIM SEKTÖRÜNDE %18 KDV SADECE BİZDE VAR 
Dündar, KDV konusunda ise, “Bildiğiniz gibi Türkiye’de genel KDV oranı ile süs bitkileri KDV oranı aynı. İkisi de %18. Oysa ki Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde süs bitkilerinin KDV'si genel KDV'nin %30 altındadır. Tarım sektörü içinde KDV'si yüzde 18 olan tek sektör biziz. Bu haksızlığın artık giderilmesini istiyoruz. Süs bitkilerinin KDV'si yüzde 8 olmalı” dedi.

Dış ticarete de değinen Ahmet Dündar, dış ticaret açığı veren sektörün kısa bir süre içinde ihracat fazlası vermeye başladığını ve 2019 yılında 80.4 milyon dolarlık ihracat, 43 milyon dolarlık ithalat yaptıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler