1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriye: Her ay 200 bin ton buğday ithalatına ihtiyaç var!

Suriye: Her ay 200 bin ton buğday ithalatına ihtiyaç var!

Suriye Ekonomi Bakanlığı ayda 180.000 ila 200.000 ton buğday ithalatına ihtiyaç duyduklarını duyurdu. 

Suriye: Her ay 200 bin ton buğday ithalatına ihtiyaç var!

Hal Postası - Suriye Ekonomi Bakanlığı ayda 180.000 ila 200.000 ton buğday ithalatına ihtiyaç duyduklarını duyurdu. 

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Ekonomi Bakanı Mohamed Samer al-Khalil, üreticilerin buğdaylarını devlete satmasını engelleyen milisler olduğundan bahsetti ve buğday ihtiyacını karşılamak için ayda 200 bin ton kadar ithalat yapma ihtiyacı duyduklarını söyledi. İthalatın yaklaşık 400 milyon dolara mal olacağını söyleyen al-Khalil, ithalat konusunda bir takvim vermedi. 

Suriye’de devam eden savaşla beraber paranın değerinin düşmesi, tüketici fiyatlarında aşırı yükselmeye neden oldu. Bu da gıda teminiyle ilgili sorunlar yaratıyor. Suriye Devleti, halkın yaşadığı zorluklardan Batı yaptırımlarını sorumlu tutuyor.

EN AZ 1,5 MİLYON TON BUĞDAY AÇIĞI VAR

Savaştan önce Suriye, iyi bir yılda 4 milyon ton buğday üretiyordu ve 1,5 milyon ton ihracat yapabiliyordu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, bu yıl ülkede 2,1 ila 2,4 milyon ton buğday üretildi. Suriye’deki yurt içi talep ise yaklaşık 4 milyon ton civarında. 

Ülkede üretilen buğdayın çoğunluğu Suriye Devleti’nin kontrol ettiği bölgelerin dışında üretiliyor. Devlet yüksek fiyat vererek erişimi olan üreticilerin buğdayını satın almaya devam ediyor. Şam yönetimi, 18 aylık ihtiyaca göre buğday stoklayıp, gerek gördüğünde kendi kontrolündeki bölgelerde satış yapmayı hedefliyor. Esad rejimi, buğday temini konusunda Rusya'yla da görüşmeler yapıyor. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler