1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Sürdürülebilir tarım odaklı robot: Mineral

Sürdürülebilir tarım odaklı robot: Mineral

Alphabet X Laboratuvarı’nın geliştirdiği Mineral isimli sürücüsüz tarım aracı; ekinleri, toprağı ve diğer çevresel faktörleri kameralar, sensörler ve yapay zeka kullanarak inceleyip veri topluyor.

Sürdürülebilir tarım odaklı robot: Mineral

Hal Postası - Alphabet X Laboratuvarı’nın geliştirdiği Mineral isimli sürücüsüz tarım aracı; ekinleri, toprağı ve diğer çevresel faktörleri kameralar, sensörler ve yapay zeka kullanarak inceleyip veri topluyor.

The Verge internet sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, Alphabet X Laboratuvarı’nın geliştirdiği Mineral isimli sürücüsüz tarım aracı; ekinleri, toprağı ve diğer çevresel faktörleri kameralar ve sensörler kullanarak inceliyor. Yapay zeka kullanılarak bitkilerin nasıl büyüyeceğine dair tahmine dayalı modeller oluşturuyor ve toplanan veriler, uydu görüntüleri ve hava durumu verileriyle birleştiriyor.

Proje, artan dünya nüfusunun beslenmesini, büyüme döngülerini ve hava modellerini anlayarak daha verimli ekin üretmeyi amaçlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Mineral, hesaplamalı tarım araçlarının ilk örneğini oluşturuyor. 4 tekerlekli sürücüsüz araç ekinleri, toprağı ve diğer çevresel faktörleri kameralar, sensörler ve diğer yerleşik ekipmanların bir karışımını kullanarak araştırıyor. Projeyi yürüten ekip tarafından toplanan verilerle, yapay zeka kullanılarak bitkilerin nasıl büyüyeceğine dair tahmine dayalı modeller oluşturuluyor. Daha sonra bu veriler, uydu görüntüleri ve hava durumu verileriyle birleştiriyor.

Aracın test denemeleri ise, Illinois'teki soya fasulyesi ve Kaliforniya'daki çilekleri incelemek için yapılmaya başladı. Araç, Kaliforniya'daki çilek tarlalarında ve Illinois'teki soya fasulyesi tarlalarında gezinerek her bitkinin yüksek kaliteli görüntülerini topladı ve her ürünü sayarak sınıflandırdı. Ayrıca, kavun, marul, yağlı tohumlar, yulaf ve arpa gibi bir dizi mahsulde de filizden hasada kadar analiz yapıldı.

Test denemelerinin yapıldığı tarlalarda atık oranının yüzde 10 azaldığı belirtiliyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler