1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suiçmez: TMO ithalatla piyasa düzenleyeceğine çiftçiyi desteklesin

Suiçmez: TMO ithalatla piyasa düzenleyeceğine çiftçiyi desteklesin

ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, TMO’nun çiftçiyi desteklemek yerine sürekli ithalat yaparak piyasa düzenlemeye çalıştığını söyledi.

Suiçmez: TMO ithalatla piyasa düzenleyeceğine çiftçiyi desteklesin

Hal Postası - ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, TMO’nun çiftçiyi desteklemek yerine sürekli ithalat yaparak piyasayı düzenlemeye çalıştığını söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, yayınladığı basın açıklamasında, “İthalat ile değil üretim ile kalkınmak mümkün. Tarım sektöründe dışsatım değil, dışalım yasaklansın” dedi.

Suiçmez açıklamasında, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), hububatta spekülatif kaynaklı fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek ve hububatta fiyat stokçuluğunun önüne geçmek gerekçesiyle, 500 bin ton buğday ile 60 bin ton arpa ithalatı için 25 Ağustos 2020 tarihinde ihale düzenleyecek olmasını eleştirdi.

BUĞDAY EKİMİ 2019’DA 68,5 MİLYON DEKARA GERİLEDİ

Baki Remzi Suiçmez, “Yaklaşık dört ay önce herhangi bir stok sıkıntısı bulunmadığına dair açıklamalar yapan TMO’nun, bu yılın Ocak ayında 650 bin ton buğday, Şubat ayında 300 bin ton buğday, 25 bin ton arpa ile Mart ayında 175 bin tonluk buğday ithalat ihalesi gerçekleştirmiş olması ve 25 Ağustos 2020 tarihinde de 500 bin ton buğday, 60 bin ton arpa ithalat ihalesine çıkacak olması, bundan sonra da TMO’nun ithalatı sıklıkla tercih edeceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Son 5 yıldır Türkiye’nin buğday ekimi yapılan alanı, buğday üretimi ve veriminin azaldığına dikkat çeken Suiçmez, 2015 yılında 78,6 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken bu alanın 2019 yılında 68,5 milyon dekara gerilediğini vurguladı.

BUĞDAY ÜRETİMİ 19 MİLYON TONA GERİLEDİ

Suiçmez’in paylaştığı verilere göre, buğday verimi 2015 yılında 287 kg/da iken 2019 yılında 278 kg/da; 2015 yılında 22,6 milyon ton olan buğday üretimin ise 2019 yılında 19 milyon tona gerilediği görülüyor.

Yine bu verilere göre, 2020 yılı TÜİK’in 1. tahmininde buğday üretiminin 2019 sezonuna göre yüzde 7,9’luk artışla 20,5 milyon ton olacağı öngörülüyor.

Baki Remzi Suiçmez, açıklamanın devamında ise şunları söyledi: “Türkiye genelinde hububat hasadı neredeyse tamamlanmış olup TMO alımları geçen yılın altında kalmıştır. Beklenen artışın miktar olarak yaşanıp yaşanmadığı açıklanmamışken, üretimde beklenen artışın olmadığı, aksine düşüş olduğu alınan son kararlarla anlaşılabilir. Ayrıca üreticinin, tüccarın, stokçuların elinde ne kadar buğday olduğu da halen belirsizliğini korumaktadır. Bu durumda asıl stokçularla mücadele etmek yerine üreticiyi stokçulukla suçlamak kabul edilemez bir yaklaşımdır”.

SON 5 YILDA İTHALAT 2 KAT ARTTI

Suiçmez, 2015-16 sezonunda buğday ve mamul madde karşılığı olarak 4,8 milyon ton olan ithalatın, 2016-17 sezonunda 5,8 milyon ton, 2017-18 sezonunda 9,8 milyon ton, 2018-19 sezonunda ise 10,3 milyon ton olarak gerçekleştiğini açıkladı.

İthal buğdayların neredeyse tamamının un, makarna ve irmik üretiminde kullanıldığını söyleyen Baki Remzi Suiçmez, dışalıma dayalı bu yanlış politika seçeneğinden derhal vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

TMO’nun her fırsatta görev tedbiri olarak ithalat yoluna gitmesinin, üretimin devamlılığı için çiftçiyi desteklemek yerine piyasayı sürekli ithalat ile düzenlemeye çalışmasının, TMO’nun asıl görevini yapmadığını gösterdiğini belirten Suiçmez, Tarım ve Orman Bakanlığı ile TMO’yu görevlerini yapmaya davet etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler