1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Şubat ayında 77 tarım projesi yatırım teşvik belgesi aldı

Şubat ayında 77 tarım projesi yatırım teşvik belgesi aldı

2021 yılının Şubat ayında 77 tarım yatırımına teşvik belgesi verildi; 33 projenin tamamlama vizesi yapıldı ve 13 projenin teşvik belgesi ise iptal edildi.

Şubat ayında 77 tarım projesi yatırım teşvik belgesi aldı

Hal Postası - 2021 yılının Şubat ayında 77 tarım yatırımına teşvik belgesi verildi; 33 projenin tamamlama vizesi yapıldı ve 13 projenin teşvik belgesi ise iptal edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2021 yılının Şubat ayında çeşitli sektörlerde toplam 943 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını duyurdu. Teşvik verilen projelerden 77’si tarım sektörüne yönelik projeler oldu. Bunlardan 39’u örtüaltı sektörünün yoğun olarak faaliyet gösterdiği Antalya’da gerçekleşecek yatırımlar oldu. 

Şubat 2021’de yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı ise 15.562.851.058 TL düzeyine ulaştı. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 26.886 kişi için yeni istihdam imkanı yaratılacak.

TEŞVİK ALAN EN BÜYÜK PROJE DEVTAŞ’IN SERA PROJESİ OLDU

Tarım sektöründe teşvik belgesi verilen projeler arasında yatırım tutarı en yüksek tesis, 26.422.610 TL ile Devtaş Otelcilik Turizm İnşaat Yat İşletmecilik Ticaret Tarım AŞ’nin Antalya’nın Manavgat ilçesinde gerçekleştireceği, 50 kişilik yeni istihdam yaratacak, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli; 200 dekarlık serada bitkisel yetiştiricilik projesi oldu. Devtaş’ın projesine verilen teşvik paketinde 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırıma katkı oranı, faiz desteği ve KDV istisnası bulunuyor.

TÜMEN LTD ŞTİ’NİN SERASI İKİNCİ

Devtaş’ın projesini; Tümen Paketleme ve Antrepo Hizmetleri Gıda ve Tarım Ürünleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından Adana Yüreğir’de gerçekleştirilecek, 25.599.000 TL yatırım tutarına sahip, 25 kişilik yeni istihdam yaratacak, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli; 180 dekarlık, serada bitkisel yetiştiriciliği tesisi takip etti. Tümen Ltd. Şti.’nin teşvik paketi ise 5 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, yüzde 60 vergi indirimi, yüzde 25 yatırıma katkı oranı, faiz desteği ve KDV istisnasını içeriyor.

EMREBAŞ İNŞAATIN ÜÇÜNCÜ OLAN PROJESİ YATIRIM YERİ TAHSİSİ ALDI

23.722.349 TL yatırım tutarıyla Emrebaş İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’ne ait, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, 45 kişilik yeni istihdam yaratacak, Yozgat Yerköy’de kurulacak; 50,4 dekarlık serada bitkisel yetiştiricilik projesi, tarım sektöründe yatırım teşvik belgesi alan yatırım tutarı en yüksek üçüncü proje oldu. Emrebaş Ltd. Şti.’nin teşvik paketinde 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği; yüzde 80 vergi indirimi; yüzde 40 yatırıma katkı oranı; gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve KDV istisnası bulunuyor.

2021 yılının Ocak ayında tarım sektöründe 33 projenin tamamlama vizesi yapıldı, 13 projenin teşvik belgesi ise iptal edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler