1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Su ürünleri tesis kiralamalarına depozito şartı

Su ürünleri tesis kiralamalarına depozito şartı

Kamuya ait su ürünleri yetiştiriciliği tesis kiralamalarında, ilk yıl kira bedelinin tamamı tutarında teminat alınacak.

Su ürünleri tesis kiralamalarına depozito şartı

Hal Postası - Kamuya ait su ürünleri yetiştiriciliği tesis kiralamalarında, ilk yıl kira bedelinin tamamı tutarında teminat alınacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Su Ürünleri Üretiminde Kiralama Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Türkiye’nin su kaynaklarının verimli şekilde kullanılması ve su ürünleri faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin temini için su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanları ile ticari, amatör, ıslah ve rekreasyonel amaçlı su ürünleri istihsal hakkının kiralanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlıyor.

Yönetmeliğe göre; su ürünleri üretim yerlerinde yapılacak su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanları ile bu alanlarda ticari, amatör, ıslah ve rekreasyonel amaçlı istihsal hakkı için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiralama yapılması zorunlu kılındı. Ayrıca üretim yerlerinde, su ürünlerinin ticari amaçlı istihsal hakkı en fazla beş yıl; projeye dayalı amatör, rekreasyonel ve ıslah amaçlı istihsal hakkı ise en fazla on yıl kiraya verilebilecek.

KİRALAMA HAKKINI DEVREDENE 25 BİN LİRA CEZA

Yönetmelik kapsamında, Avcılığa ait güncel verileri tutmayan veya bulundurmayanlara 2 bin 500 TL ve istihsal alanının şeklini ve özelliğini değiştirene veya değiştirilmesine izin verenlere 10 bin TL ceza uygulanacak.

Ayrıca, kiralama teknik şartnamesinde belirtilen miktardan yüzde 10’a kadar fazla üretim yapanlara 5 bin TL; yüzde 10 ila yüzde 50 arasında fazla üretim yapanlara 10 bin TL; yüzde 50 üzerinde fazla üretim yapanlara da 20 bin TL idari para cezası verilecek. Kiralama haklarını başkalarına devredenlere ise 25 bin TL ceza kesilecek.

Kiralanan su alanından daha fazla alan kullandığı tespit edilen üreticilere de 5 bin TL ile 25 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak.

SÖZLEŞMENİN İHLALİ DURUMUNDA DEPOZİTO YANIYOR

Yönetmelik kapsamında; su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında, ilk yıl kira bedelinin tamamı teminat olarak alınacak. Ancak, kiracının sözleşme hükümlerini yerine getirmemesi nedeniyle kira sözleşmesinin iptal edildiği durumlarda, zarara karşılık tespit edilen miktar teminattan mahsup edilip kalan miktar hazineye gelir kaydedilecek.

Yönetmelikle beraber; Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yatırımlarında İhtiyaç Duyulan Su ve Su Alanları ile Deniz ve İç Sulardaki Su Ürünleri İstihsal Hakkının Kiraya Verilmesi Hakkında Yönetmelik de yürürlükten kaldırılmış oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler