1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Su erozyon haritası güncellendi

Su erozyon haritası güncellendi

Güncellenen Su Erozyon Haritası’yla 81 ile ait su erozyon verileri belirlendi.

Su erozyon haritası güncellendi

Hal Postası - Güncellenen Su Erozyon Haritası’yla 81 ile ait su erozyon verileri belirlendi.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü tarafından güncellenen Su Erozyon Haritası’yla 81 ile ait su erozyon verileri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Bekir Pakdemirli'nin imzasıyla 81 il valiliğine, tüm il ve ilçe belediyelerine yazı gönderilerek, su erozyonuna maruz kalacak alanlarda yapılacak planlamalarda, su erozyonu haritasının göz önünde bulundurulması ve karar alınırken bu verilerden faydalanılması istendi.

ÇEM YAZILIM GELİŞTİRDİ

Erozyon sürecinin dinamik olarak izlenmesi ve buna bağlı gerekli önlemlerin alınması amacıyla ÇEM Genel Müdürlüğü tarafından Dinamik Erozyon Modeli ve İzleme Sistemi (DEMİS) yazılımı geliştirildi.

Yazılımdan elde edilen sonuçlarla Türkiye Su Erozyon Haritası uzun bir aradan sonra model tabanlı olarak yenilendi ve e-Devlet üzerinden kullanıcıların hizmetine sunuldu. Ayrıca, harita TUCBS-ATLAS uygulamaları üzerinden de yayınlandı.

Çalışmayla, Türkiye’de su erozyonu sonucu taşınan sediment miktarlarına yönelik istatistikler ana su havzası ölçeğinde belirlendi. 81 ile ait su erozyonu verileri, arazi kullanım türleri ve eğim sınıfları açısından istatistiksel verileri ile birlikte, sürdürülebilir arazi ile toprak yönetimi pratikleri ortaya konuldu.

Diğer yandan, Bekir Pakdemirli imzasıyla tüm valilik ve belediyelere gönderilen yazıyla toprak kaynaklarının izlenmesi, etkili ve verimli bir şekilde değerlendirilmesine katkı sunacak bu çalışmanın, doğal kaynak planlamalarına ve erozyon kontrol çalışmalarına hizmet etmesi noktasında önemli bir kaynak veri niteliği taşıdığı ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler