1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Starbucks’ın sahibi Shaya bazı varlıklarını Nestle’ye devrediyor

Starbucks’ın sahibi Shaya bazı varlıklarını Nestle’ye devrediyor

Nestle SA, kahve perakendecisi Starbucks’ın sahibi Shaya AŞ’nin bazı varlıklarını devralacak.

Starbucks’ın sahibi Shaya bazı varlıklarını Nestle’ye devrediyor

Hal Postası - Nestle SA, kahve perakendecisi Starbucks’ın sahibi Shaya AŞ’nin bazı varlıklarını devralacak.

Starbucks markasını Türkiye’ye getiren Shaya Kahve Sanayi ve Ticaret AŞ, ev dışı kahve kanalına yönelik olan ve dolaylı olarak M.H. Alshaya Co., nihai olarak Alshaya Ailesi tarafından işletilip kontrol edilen belirli varlıkların tek kontrolünün Nestle SA tarafından devralınması için Rekabet Kurulu’na başvuru yapmıştı. 

Rekabet Kurulu başvuruyu onayladı ve devir işlemine izin verdi. Devir işlemi bazı makineler, yedek parçalar ve diğer ilgili ekipmanı kapsıyor. 

Kuveytli Alshaya Grubu’nun Türkiye yatırımı olan Shaya, tekstil ve perakende gıda alanında birçok uluslararası markanın Türkiye temsilciliğini yapıyor. 

TÜRKİYE'DE KAHVE ÜRETİMİ

Kahve yakın zamana kadar Türkiye’de üretilemeyen ürünler arasında sayılıyordu. Ancak geçen sene Gazipaşalı bir çiftçi, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden aldığı bilimsel destekle kahve üretmeyi başardı. Daha önce de Mersin ve Anamur bölgelerinde deneme üretimleri yapılmış ancak ikna edici sonuç alınamamıştı. Gazipaşa’daki başarılı deneme sonrasında bölgede kahve yetiştirilebileceği anlaşılmış oldu. 

Akdeniz sahil bandında sadece kahve değil; birçok tropikal bitkinin üretimine yönelik çok sayıda yatırım bulunuyor. İklim şartlarının küresel ısınmaya bağlı olarak değişmesi de ticari bitki yetiştiriciliğinde bölgenin ürün gamını dönüştürdüğü söylenebilir. 

TÜRKİYE KAHVE İTHALATINA 200 MİLYON DOLAR ÖDÜYOR

Bu da birçok girişimci çiftçinin katma değeri ve piyasası yüksek tropikal ürünlere olan ilgisini arttırdı. Kahve de katma değeri en yüksek ürünlerden biri. Türkiye kahve ithalatına her yıl 200 milyon doların üstünde para ödüyor. Pazarın cazibesi kahvenin örtüaltında yetiştirilmesini de gündeme getirdi. Ancak bununla ilgili henüz herhangi bir fizibilite bilgisi bulunmuyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler