1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Sözleşme dışı tütünler açık artırmayla satılacak

Sözleşme dışı tütünler açık artırmayla satılacak

Sözleşme dışı üretilen, sözleşme fazlası üretilmiş ve alıcısı tarafından satın alınmayan tütünler açık artırma usulüyle satılacak.

Sözleşme dışı tütünler açık artırmayla satılacak

Hal Postası - Sözleşme dışı üretilen, sözleşme fazlası üretilmiş ve alıcısı tarafından satın alınmayan tütünler açık artırma usulüyle satılacak.

Sözleşme Dışı Üretilen Tütünlerin Açık Artırma Yöntemi ile Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ, sözleşmeye bağlanmaksızın üretilen tütünlerle, sözleşme yapılmasına rağmen sözleşmeden fazla üretilmiş ve alıcısı tarafından satın alınmayan tütünlerin alım- satım işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirliyor. 

Buna göre, ilgili Ziraat Odaları tarafından Tarım ve Orman Bakanlığınca bildirilen sözleşmeye bağlanmaksızın veya sözleşme fazlası üretilen tütün miktarı ve üretim merkezleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tütün Ticareti Yetki Belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişi alıcılara, Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinden duyurulacak. 

Açık artırmalı satışlara katılmak isteyen alıcılar, Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurarak sözleşme dışı üretim yapan üretici listesini temin edebilecekler.

AÇIK ARTTIRMAYI BAKANLIK KOORDİNE EDECEK

Bölgeler itibarıyla her grad tütün için, sözleşme dışı üretilen tütünlerin açık artırma başlangıç fiyatları, her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Ağustos ayı sonunda belirlenip internet sitesinden duyurulacak. 

Alıcılar, açık artırma yöntemiyle satın almak istedikleri tütünlerin Amerikan Grad sınıflandırma sistemine göre tespitini yapıp, fiyatını belirleyecek. Fiyat teklifleri ise kapalı zarf ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na verilecek.

15 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPILACAK

Tebliğ alıcıyı, kendi adına satışı tescil edilen tütünleri 15 iş günü içinde teslim almak ve bedelini üreticiye ödemekle yükümlü kılıyor.

Alıcılar, tescil ettirdiği tütünleri zamanında teslim almaz ya da bedelini ödemezse; üreticiye, tescili yapılan tütün kilosunun tescil fiyatıyla çarpımından oluşan tutarın yüzde 10’u oranında ceza ödeyecek. 

Üretici de tescili yapılan tütünleri alıcıya teslim etmemesi halinde aynı oranda cezayı, alıcıya ödemek zorunda.

Önceki ve Sonraki Haberler