1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Sosyal medyada domates isyanı

Sosyal medyada domates isyanı

Domates fiyatlarının aşırı düşük seyrine karşı sosyal medyada buluşan bazı çiftçiler 5 gün boyunca hasat etmeme kararı aldılar. 

Sosyal medyada domates isyanı

Hal Postası - Domates fiyatlarının aşırı düşük seyrine karşı sosyal medyada buluşan bazı çiftçiler 5 gün boyunca hasat etmeme kararı aldılar. 

Domates fiyatlarının aşırı düşük düzeylerde seyretmesi üreticileri umutsuzluğa sevk ederken, bazı çiftçiler bir eylem biçimi olarak 15 Ağustos ile 20 Ağustos arasında 5 gün boyunca hasat yapmama kararı aldılar. 

Salçalık domates fiyatının 30 kuruş düzeyine kadar gerilemesi, maliyeti bir lirayı bulan domatesin üreticisini hayal kırıklığına uğratıyor. Salçalık tarla ürünlerinden bazıları perakende mutfak tüketicisine de arz edilirken, yayla seralarından çıkan kaliteli sofralıklar tarla domatesini pazarda köşeye sıkıştırıyor. 

Ortamdan yararlanma fırsatı bulan sanayiciler ise fiyatları düşürdükçe düşürüyor. Bazı sanayiciler ise düşük fiyatlarla, sözleşmelerindeki miktarların çok altında alım yapıyorlar. 

Bütün bunlara isyan eden bazı üreticiler sosyal medya platformlarında birbirlerini eyleme davet ederek 5 gün boyunca hasat yapmama kararı aldılar. 

Ancak karara katılan üreticilerin çoğu gerçek anlamda örgütlü değil ve katılımcıların kaçının karara uyacağı belirsiz. Buna rağmen eyleme katılım giderek artıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler