1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Sökeli pamuk çiftçisi kuraklığa rağmen pamuk diyor

Sökeli pamuk çiftçisi kuraklığa rağmen pamuk diyor

Pamuk üretim bölgesi olan Aydın’ın Söke ilçesinde, şiddetli kuraklık beklentisine rağmen pamuk ekiliş alanı, 250 bin dönüme ulaştı. 

Sökeli pamuk çiftçisi kuraklığa rağmen pamuk diyor

Hal Postası - Pamuk üretim bölgesi olan Aydın’ın Söke ilçesinde, şiddetli kuraklık beklentisine rağmen pamuk ekiliş alanı, 250 bin dönüme ulaştı. 

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü’nün kuraklık uyarısına rağmen Sökeli pamuk çiftçisi 250 bin dönüm pamuk ekti. 

mansetaydin.com haber sitesinden Filiz Özdemir’in haberine göre, kuraklık beklentisine rağmen, en az 250 bin dönümde pamuk ekimi yapıldı. DSİ’nin önümüzdeki sezon bir yıl süreyle kısıtlı sulama dönemine geçileceğini açıklamasının ardından, bölgedeki tarım işletmelerinin kuraklığa hazırlıklı olmaları ve su kullanım programlarını güncellemeleri istenmişti. 

SEZON BOYU 2 KEZ SULAMA HAKKI

DSİ Bölge Müdürlüğü, sulamayla ilgili programı kapsamında buğday ekili alanlara tav suyu dışında bir kez daha su verileceğini bildirdi. Diğer ürünler de sezon boyunca sadece 2 kez sulanabilecek. DSİ’nin uyarı bildiriminde, ayçiçeği gibi kurak toleransı yüksek ikinci ürün önerileri yapılmıştı. 

ÜRETİCİ YAĞIŞLARIN ARTMASINI UMUYOR

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, yaptığı açıklamada Söke Ovası’nda yılda ortalama 330 bin dönümde pamuk ekimi yapıldığını söyledi. Tanyeri, 2021’deki kuraklık beklentisine rağmen ekiliş alanının en az 250 bin dönüm olacağını kaydetti ve “İki suyla bile olsa pamuk ekmeye devam edeceğiz. Yalnızca buğday arkası ikinci ürün olarak ayçiçeği ekimi yapılacak. Bu da sınırlı bir alanda zorunluluktan dolayı olacak. Ancak bizim umudumuz yağışların devam etmesi ve kuraklık tehlikesinin ortadan kalkması. Çünkü pamuk ekilen başlıca ilçe biziz” diye konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler