1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Soğutmalı gıda ve yem depolarında verimlilik sınıfı belirtilecek

Soğutmalı gıda ve yem depolarında verimlilik sınıfı belirtilecek

Gıda ürünleri ile hayvan yemlerinin dondurulması amacıyla satılan endüstriyel tip soğutmalı depolara, enerji verimliliği sınıfını belirtme zorunluluğu getirildi.

Soğutmalı gıda ve yem depolarında verimlilik sınıfı belirtilecek

Hal Postası - Gıda ürünleri ile hayvan yemlerinin dondurulması amacıyla satılan endüstriyel tip soğutmalı depolara, enerji verimliliği sınıfını belirtme zorunluluğu getirildi.

Endüstriyel Tip Soğutmalı Depolama Kabinlerinin Enerji Etiketlenmesine Dair Tebliğ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bugün yayımlandı.

Tebliğ, endüstriyel tip soğutmalı depolama kabinlerinin piyasaya arz edilmesi ve/veya hizmete sunulması ile ilgili etiketleme ve bunlara ait ilave ürün bilgilerinin temin edilmesine yönelik gereklilikleri belirliyor.

Tebliğ, gıda ürünleri ile hayvan yemlerinin dondurulması amacıyla satılanlar dahil olmak üzere elektrik şebekesinden alınan güçle işletilen endüstriyel tip soğutmalı depolama kabinlerini kapsıyor.

Tebliğ ile beraber, belirli bir endüstriyel tip soğutmalı depolama kabini modeli ile ilgili olan ve söz konusu modele ait enerji veya fiyat bilgilerini içeren herhangi bir reklamda, teknik promosyon materyalinde bu modelin enerji verimliliği sınıfının belirtilmesi zorunlu hale geldi.

VERİMLİLİK SINIFINA GÖRE EEI DEĞERİ 

Endüstriyel tip soğutmalı depolama kabininin enerji verimliliği sınıfı, enerji verimliliği endeksi (EEI) esas alınarak belirleniyor.

Buna göre, A+++ enerji verimliliği sınıfı için EEI<5 olurken; A++ enerji verimliliği sınıfı için 5<EEI<10 olarak; A+ enerji verimliliği sınıfı içinse EEI değeri; 10<EEI<15 olarak belirlendi.

Endüstriyel Tip Soğutmalı Depolama Kabinlerinin Enerji Etiketlenmesi Dair Tebliğ, 5 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler