1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Söğle Peyniri uluslararası alanda tescil arıyor

Söğle Peyniri uluslararası alanda tescil arıyor

Söğle Peyniri Uluslararası Nuh’un Ambarı listesine girmeye aday oldu. 

Söğle Peyniri uluslararası alanda tescil arıyor

Hal Postası - Söğle Peyniri Uluslararası Nuh’un Ambarı listesine girmeye aday oldu. 

Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Büyük Söğle ve Küçük Söğle köylerinde geleneksel yöntemlerle üretilen Söğle Peyniri, Uluslararası Nuh’un Ambarı listesine girmeye aday oldu.

2017 yılında Antalya Likya Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özkan’ın girişimi ve Elmalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arkeolog Durmuş Altan’ın çabalarıyla SlowFood Antalya öncülüğünde SlowFood projesi olan Ark of Taste (Uluslararası Nuh’un Ambarı) listesine girmesi için önerildi. 

Elmalı dışında hiçbir yerde üretilmeyen Söğle Peyniri, çok zahmetli ve çok özel yöntemlerle işleniyor. Yazın 1800 ila 2500 metre rakımda otlatılan keçilerin sütü 40 derecede pişirildikten sonra kazanlarda mayalanıyor ve bez torbalarda 5 ila 15 gün dinlendiriliyor. Ardından temizlenip tuzlanan keçi tulumlarına basılan peynir, Haziran ayı ortalarında 10-15 metre derinliğinde içi karla dolu kuyularda olgunlaşmaya bırakılıyor. 

YÜZLERCE YILLIK KUYULARDA BEKLETİLİYOR
Buralarda birkaç ay bekleyen peynirler, Eylül ayı sonunda veya daha geç tarihlerde yağmur görmeden önce kuyulardan çıkarılıyor ve tüketime sunuluyor. Söğle Peyniri özellikle yerel ürün tercih eden şeflerin ve yerel özellikte ürünler üzerinde çalışan akademisyenlerin ilgisine sunuluyor. Söğle Peyniri, yıllandırmaya uygun bir peynir çeşidi ve ticari olarak taze ve yıllanmış seçenekleriyle satılıyor. 

YILLIK REKOLTE YAKLAŞIK 10 TON
Bu kuyuların sayısı fazla değil ve mülkiyetleri 6 kişiye ait. Ancak bu kişiler Yörük Kültürünün bu eski geleneği için kimseden para almıyor. 

Çok özel bir tada sahip olan Söğle Peyniri, bölgedeki hayvancılık faaliyetleri açısından da önem taşıyor. Her kuyuya 70 ila 80 kilogram peynir bulunan 20-25 adet tulum bırakılıyor. Söğle Peyniri’nin yıllık rekoltesi de yaklaşık 10 ton civarında gerçekleşiyor. Söğle Peyniri, yerel pazarlarda kilosu 45 liraya kadar müşteri buluyor ve talep sorunu yaşanmıyor.

SlowFood Antalya lideri Ezgi Dursun, bölgede unutulmaya yüz tutmuş benzer ürünlerin peşine hafiye gibi düştüklerini söyledi ve şunları ekledi, “SlowFood yok olmaya yüz tutmuş ürünlerin ortaya çıkmasını, küçük üreticiyi kalkındırmayı, halkı gıda seçimleri konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan, toplum destekli gönüllü etkinlikler yapıyor. Bu sene kuruluşunun 30’uncu yılı. Fastfoodun standartlığına karşı, yerel mutfak kültürünün zenginliğini savunan SlowFood hareketi, o gün bugündür dünyanın dört bir yanında kendi ürünlerini koruyan kollayan, SlowFood tarafından onaylanmış ürünlerin tercih edilmesini sağlayan ve bu anlamda yapılan bir sürü kampanyaya imza atan pek çok SlowFood birliği var. Biz de onlardan biriyiz. Söğle Peyniri de bu kapsamdaki çalışmalarımızdan biri. Antalya bölgesinde, zeytin ve üzüm çeşitleri konusunda da bazı çalışmalar yürütüyoruz.”

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler