1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sivas’ta Gıda Çalışmaları Araştırma Merkezi kuruldu

Sivas’ta Gıda Çalışmaları Araştırma Merkezi kuruldu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Gıda Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Sivas’ta Gıda Çalışmaları Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Gıda Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yayımlanan Gıda Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; müdür, müdür yardımcıları ve Merkez’in kuruluş amaçlarına uygun bilim dallarında görev yapan öğretim elemanları arasından 3 üye olmak üzere, toplam 6 üyeden oluşacak.

İÇ ANADOLU’YA ÖZGÜ ÜRÜN GELİŞTİRİLECEK

Üretime ayrılan tesislerde katma değer getirecek gıda maddelerinin üretimini gerçekleştirmek, standart kalitede gıda üretmek ve standardizasyonu sağlayacak araştırma ve geliştirme çalışmaları konularında ihtisaslaşacak olan Merkez’de; tüketilen gıdaların analizi, yeni teknolojiler uygulanarak yapılacak.

Merkez’in kuruluş amaçları arasında; İç Anadolu bölgesine özgü ürün geliştirme, kalite kontrol ihtiyaçlarının karşılanması ve elde edilecek ürünleri ulusal veya uluslararası piyasada değerlendirmek de bulunuyor. Ayrıca, gıda işletmelerinin, ithalat ve ihracat yapan firmaların, araştırmacıların gıda analiz ve kontrol ihtiyaçları da karşılanacak.

Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini bilimsel ve eğitim bazlı sürdürecek olan Merkez’in faaliyet alanları arasında ise; eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, bölgesel veya ulusal referans laboratuvarı olarak görev yapmak yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler