1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sivas’ta Arıcılık Araştırma Merkezi kuruldu

Sivas’ta Arıcılık Araştırma Merkezi kuruldu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Arıcılık Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Sivas’ta Arıcılık Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Arıcılık Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yayımlanan Arıcılık Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Arıcılık Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları ve Merkez’in kuruluş amaçlarına uygun bilim dallarında görev yapan öğretim elemanları arasından 4 üye olmak üzere, toplam 7 üyeden oluşacak.

ARICILIK MÜZESİ HEDEFLENİYOR

Arı ırkı ve soyunun korunması, çoğaltılması, ıslah edilmesi, üretiminin yapılması konularında ihtisaslaşacak olan Merkez’de; moleküler tekniklere dayalı arı ırk ve ekotip tescil standardı da geliştirilecek.

Merkez’in kuruluş amaçları arasında; Sivas ili ve yakın bölgelerdeki arı ırkı çeşitliliğini araştırmak, damızlık ana arı üretmek, hastalıklara karşı biyolojik mücadele yöntemleri geliştirmek, arı ürünlerini organik tarım yoluyla elde etmek ve arıcılık müzesi oluşumunu sağlamak da bulunuyor.

Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini bilimsel ve eğitim bazlı sürdürecek olan Merkez’in faaliyet alanları arasında ise; eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, arı ürünlerinin yurt içinde ve yurt dışında tanıtımını yapmak, bölgesel veya ulusal referans laboratuvarı olarak görev yapmak yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler