1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. Sivas, Yozgat ve Kayseri’de 57 köyde arazi toplulaştırma yapılacak

Sivas, Yozgat ve Kayseri’de 57 köyde arazi toplulaştırma yapılacak

Sivas, Yozgat ve Kayseri’de bulunan 57 köyde, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

Sivas, Yozgat ve Kayseri’de 57 köyde arazi toplulaştırma yapılacak

Hal Postası - Sivas, Yozgat ve Kayseri’de bulunan 57 köyde, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

3457 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca Sivas, Yozgat ve Kayseri’de bulunan toplam 57 köy ve mahallede arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri uygulanacak. 

Toplulaştırma kararı; bahsi geçen 57 köy ve mahalledeki arazilerin tabii ve suni etkilerle bozulmasının ve parçalanmasının önlenmesini amaçlıyor. Parçalanmış arazilerde ise tabii özellikleri, kullanım bütünlüğü ve mülkiyet hakları gözetilerek birden fazla arazi parçasının birleştirilip ekonomik, ekolojik ve toplumsal yönden daha işlevsel yeni parsellerin oluşturulması hedefleniyor. Toplulaştırma kapsamına alınan parsellerin arazi özellikleri ve alanı değerlendirilecek; kullanım şekilleri belirlenecek; sonrasında ise toplulaştırılan parsellere arazi gelişim hizmetleri götürülecek.

Karara göre Sivas’ta 47, Yozgat’ta 2 ve Kayseri’de 8 köy veya mahallede toplulaştırma yapılacak. İşlemleri DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yürütecek.

Bu yerleşimlerde arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar, toplulaştırma kararı kapsamının dışında bırakılacak. 

Toplulaştırma yapılacak olan yerleşim yerleri şunlar olacak: 

SİVAS

 • Merkez ilçeye bağlı Yaramış Köyü.
 • Yıldızeli ilçesine bağlı Sarıkaya (Direkli) ve Kayalıpınar köyleri.
 • Şarkışla ilçesine bağlı Çanakçı, Maksutlu, Merkezhüyük köyleri.
 • Kangal ilçesine bağlı Merkez/Karşıyaka Mahallesi.
 • Divriği ilçesine bağlı Üçpınar, Uzunbağ, Olukman, Gözecik, İnanlı, Çukuröz, Kevendüzü (Eğrisu), Derimli, Bayırüstü, Horozçukuru köyleri. 
 • Gürün ilçesine bağlı Hacılar/Suçatı Mahallesi.
 • Gemerek ilçesine bağlı Çepni/Şehit Binbaşı Mehmet Aras ve Çepni/Alaybey Mahalleleri ile Alperen, Eğerci, Burhan, Tekmen köyleri.
 • Yıldızeli ilçesine bağlı Aşağı Ekecik, Başköy, Belcik, Cumhuriyet, Çukursaray, Dikilitaş, Eşmabaşı, Halkçayır, Kadıköy, Kaman, Kapıköy, Karakaya, Karalar, Killik, Küçükakören, Ortaklar, Sarıçal, Şeyhhalil (Şehitler), Üyük, Üyük Yaylası, Yassıkara, Yolkaya, Yukarı Ekecik köyleri ile Yavu/Fatih Sultan Mehmet, Yavu/Cami ve Yavu/Yeni mahalleleri.

YOZGAT

 • Akmağdeni ilçesine bağlı Dokuz ve Üçkaraağaç köyleri.

KAYSERİ

 • Sarıoğlan ilçesine bağlı Burunören, Yahyalı, Mustafa Kemalpaşa, Gazipaşa, Yerlikuyu, Kale ve Özerlik köyleri. 
 • Özvatan ilçesine bağlı Küpeli/Yeni, Küpeli/Kale ve Küpeli Cumhuriyet mahalleleri. 
Önceki ve Sonraki Haberler