1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şırnak’ta Bitki Sağlığı Araştırma Merkezi kuruldu

Şırnak’ta Bitki Sağlığı Araştırma Merkezi kuruldu

Şırnak Üniversitesi’nde, Bitki Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Şırnak’ta Bitki Sağlığı Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Şırnak Üniversitesi’nde, Bitki Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Şırnak Üniversitesi tarafından yayımlanan Bitki Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Merkez’in amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür ve müdür yardımcıları dahil 5 kişiden oluşacak. Diğer üyeler Rektör tarafından, üniversite öğretim elemanları arasından 3 yıl süreyle görevlendirilecek.

ÇİFTÇİLER BİLİNÇLENDİRİLECEK

Merkez; bitkilerde sorun olan hastalıklar, zararlılar, yabancı otlar ve abiyotik faktörlerden kaynaklanan sorunları, klinik laboratuvarlarında ve aynı zamanda gezici klinik aracı ile tanılama üzerine ihtisaslaşacak. Ayrıca, üreticilere bitki sağlığı konusunda etkili ve ekonomik çözüm önerileri sunulacak. Merkez’de, çiftçiler de güvenli ve yeterli gıda konusunda bilinçlendirilecek.

Bölgede bitkisel üretim sürecinde pestisitlerin yoğun ve zamansız kullanımlarından dolayı mantar, bakteri ve zararlı böceklerin tarım ilaçlarına karşı direnç gelişimlerini uzun süreli izleyecek Merkez’de; bitki sağlığı sorunlarını yerinde tespit etmek için düzenli aralıklarla gerçekleştirilecek arazi çıkışları ile üreticilerle doğrudan bağlantı kurulacak. Ayrıca tohum, fide ve fidan seçiminden hasat sonrasına kadar yapılan işlemler konusunda gerçekçi bir çiftçi kaydı ile bilgisayar ortamında her bir üreticiye ait veri tabanı oluşturulacak.

Öte yandan, eğitim ve danışmanlık hizmeti de verilecek. Merkez’in çalışmaları arasında Ar-Ge çalışmaları, eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yapmak da yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler