1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Sırbistan Türk mandalinasını kalıntı yüzünden geri çevirdi

Sırbistan Türk mandalinasını kalıntı yüzünden geri çevirdi

Sırbistan, ülkeye Türkiye’den giden 21 ton mandalinayı zirai ilaç kalıntısı nedeniyle gümrükten geri çevirdi. 

Sırbistan Türk mandalinasını kalıntı yüzünden geri çevirdi

Hal Postası - Sırbistan, ülkeye Türkiye’den giden 21 ton mandalinayı zirai ilaç kalıntısı nedeniyle gümrükten geri çevirdi. 

Sırp Cumhuriyeti Bitki Sağlığı Teftiş Kurulu, Bosnalı bir şirketin Türkiye’den ithal etmek istediği 20,9 ton mandalinanın ülkeye girişine, çok yüksek miktarda zirai ilaç kalıntısı nedeniyle izin vermedi. 

İthalatçı şirket, karara itiraz ederek ikinci bir analiz yapılması talebinde bulundu. Ancak ikinci analizin sonucu da farklı çıkmadı. 20,9 ton mandalina için gönderene iade veya imha kararı alındı. 

REKABET AÇISINDAN ÇOK AVANTAJLI BİR DÖNEM

Pandemi nedeniyle bütün dünyada talebi artan narenciye ürünlerinde üretici ülkelerin rekabeti de biçim değiştirdi. Üretici ülkeler, yüksek fiyat veren Avrupa ülkelerine ihracat yapma konusunda yarış içindeler. 2020 sezonunda Arjantin başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde yaşanan rekolte ve iklim olaylarına bağlı kalite sorunları ise Türkiye gibi Akdeniz bandında üreten ülkeler açısından önemli avantaj anlamına geliyordu. 

Sırbistan’daki olay bir tır mandalinayla ilgili. Ancak Türk narenciyesinde kalıntı haberleri artacak olursa ithalatçı ülkeler Türk ürünlerine kapıyı temelli kapatabilirler ve bu değerli dönemsel fırsat kaçabilir. 

ZİRAİ İLAÇ İTHALATÇISI RİSK ALMAK İSTEMİYOR

Öte yandan, Türkiye’de Akdeniz Meyve Sineği zararlısı, narenciye üreticisinin çok önemli bir problemi olmaya devam ediyor. Meyve Sineği’ne karşı yürütülen mücadelede kullanılan ruhsatlı zirai ilacın ithalatı, ithalatçının göze almak istemediği kur riskleri ve tahsilat sorunları nedeniyle sekteye uğradı. Bu da ruhsatsız ve yüksek dozda kimyasal zehir kullanımını arttırdı. 

Meyve Sineği mücadelesinde kısırlaştırılmış birey kullanımı dahil bir çok farklı yöntem de uygulanıyor. Uzmanlar uzaklaştırıcılar, cezbediciler, yapışkan tuzaklar gibi biyoteknik yöntemler ile kültürel önlemlerin mücadeledeki önemine vurgu yapıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler