1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Serbest Bölgelerde FOB bedeli %80’e düşürüldü

Serbest Bölgelerde FOB bedeli %80’e düşürüldü

Serbest Bölgeler Kanunu’nda yüzde 85 olarak uygulanan FOB bedeli, 2020 yılı için yüzde 80 olarak belirlendi.

Serbest Bölgelerde FOB bedeli %80’e düşürüldü

Hal Postası - Serbest Bölgeler Kanunu’nda yüzde 85 olarak uygulanan FOB bedeli, 2020 yılı için yüzde 80 olarak belirlendi.

3516 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca; Serbest Bölgeler Kanunu’nda yüzde 85 olarak uygulanan yurt dışına ihraç oranı kapsamında, FOB1 bedeli 2020 yılı için yüzde 80 olarak belirlendi.

Karar çerçevesinde, serbest bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az yüzde 80’i; yurt dışına ihraç eden mükelleflerin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilecek.

Bu oranı yüzde 50’ye kadar indirmeye ve kanuni seviyesine kadar yükseltmeye ise Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Cumhurbaşkanı bu yetkiyi stratejik, büyük ölçekli veya öncelikli yatırımlar ile konusu, sektörü ve niteliği itibarıyla proje bazında desteklenmesine karar verilen yatırımlara yönelik olarak; bölge, sektör ya da faaliyet alanı itibarıyla farklılaştırarak veya kademelendirerek kullanabilecek.

Free On Board (FOB): Tedarikçinin, ürünü nakliye yapılacağı geminin güvertesine taşıyana kadar olan sorumluluğunu içerir. Fabrikadan liman gümrüğüne kadar olan taşıma masrafları ile liman gümrüğü ve liman masrafları tedarikçiye aittir.

Önceki ve Sonraki Haberler