1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Seluz gıda aromasına 20 milyon dolar yatırdı

Seluz gıda aromasına 20 milyon dolar yatırdı

Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık bir yatırım yaparak gıda aroması üretim tesisi kurdu.

Seluz gıda aromasına 20 milyon dolar yatırdı

Hal Postası - Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık bir yatırım yaparak gıda aroması üretim tesisi kurdu.

Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık ek bir yatırım yaparak gıda aroması üretim tesisi kurdu. Seluz, İstanbul’daki esans tesisinin yanında, 15.000 m2 üzerine kurduğu yeni aroma üssünde, birçok gıda ürünü için katma değerli ürünler üretmeye başladı.

320 MİLYON DOLARLIK SEKTÖR

Gıda aroması sektörünün Türkiye’de yılda 200 milyon doların üzerinde ithalat girdisi ve toplamda 320 milyon doların üzerinde pazar hacmi bulunuyor.

Yeni yatırımlarıyla ilgili konuşan Seluz kurucusu ve CEO’su Murat Öztürk, Türkiye’de 320 milyon dolarlık bir pazar öngördüklerini, bu rakamın ise yaklaşık 200 milyon dolarlık kısmının ithalatla karşılandığını söyledi. Aroma sektörünün dünya genelinde 14 -15 milyar dolarlık bir pazar hacmi bulunduğunu belirten Öztürk, “Aromaya yatırım yaptık çünkü Türkiye’de çok az aroma üreticisi bulunuyor, üretim yapan firmaların en büyüklerinde dahi otomasyonun çok fazla yerleşmediğini biliyoruz” dedi.

HEDEF 2023’TE 50 MİLYON DOLAR CİRO

Türkiye’deki gıda üreticilerinin dünya çapında daha rekabetçi olmalarını istediklerini ifade eden Öztürk, Avrupa standartlarından daha hassas aroma üretmenin, Türk gıda üreticilerinin dünya çapında daha rekabetçi olmalarını sağlayacağını vurguladı.

2023 yılında aroma sektöründe 50 milyon dolar ciro hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Öztürk, bu cironun 30 milyon dolarını ihracattan, 20 milyon dolarını ise iç pazardan elde etmeyi planladıklarını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler