1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selçuk Üniversitesi’nde Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Selçuk Üniversitesi’nde Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Selçuk Üniversitesi’nde, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Selçuk Üniversitesi’nde Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Selçuk Üniversitesi’nde, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Selçuk Üniversitesi tarafından yayımlanan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Merkez’in amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcısı, ziraat fakültesinin farklı bölümlerinden 3 öğretim üyesi ve bitkisel üretim gerçekleştirilen fakültelerden seçilecek 4 üyeyle beraber, 9 kişiden oluşacak. Üyeler, Rektör tarafından 3 yıl süreyle görevlendirilecek.

ARAZİ VERİMLİLİĞİNE ÇALIŞILACAK

Arazilerin kullanım planlamasını yapma, verimliliği arttırma ve bölgeye uygun çözümler üretilmesi üzerine ihtisaslaşacak Merkez’de, elde edilen sonuçlar da uygulamaya aktarılacak. Ayrıca, tarımsal ürünlerde kimyasal kalıntı analizleri yapmak ve raporlandırmak, değişik ölçeklerde sulama, drenaj ve diğer arazi ıslahı plan ve projeleri hazırlamak da Merkez’in görevleri arasında bulunuyor.

Bölgede tarımı yapılan ürünlerde hastalık ve zararlıların teşhisini yaparak ekonomik değeri olan uygulamaların hayata geçmesine katkıda bulunacak Merkez’de, eğitim ve danışmanlık hizmeti de verilecek. Merkez’in çalışmaları arasında eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içindeki kurumlarla işbirliği yapmak yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler