1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şeker fiyatları son 3 yılın zirvesini gördü

Şeker fiyatları son 3 yılın zirvesini gördü

Soya, mısır ve buğdaydan sonra şeker fiyatları da yükselmeye başladı.

Şeker fiyatları son 3 yılın zirvesini gördü

Hal Postası - Soya, mısır ve buğdaydan sonra şeker fiyatları da yükselmeye başladı.

Tarım emtiasında soya, mısır, buğday gibi ürünlerin yukarı yönlü fiyat hareketlerine şeker de katıldı. Bloomberg’in haberine göre, devam eden arz endişeleri nedeniyle ham şeker vadeli işlemleri, son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Paragon Global Markets Genel Müdürü Michael McDougall, konuyla ilgili olarak; ikinci en büyük şeker ihracatçısı konumundaki Tayland'da yaşanan üretim düşüşünün fiyatları desteklediğini ve rafine şekerin primini arttırdığını söyledi. Covid-19 salgını şekerle ilgili ürünlere olan talebi etkilediğinden, Tayland'ın 2020-2021 rekoltesinin 75 milyon tondan 70 milyon tona düşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, iklim olaylarının üretimi olumsuz etkilediği Brezilya'da ise rekolteye yönelik risklerin artabileceğine dikkat çekiyor. Brezilya dünyadaki en büyük şeker üreticisi ve ihracatçısı konumunda. Dünyadaki toplam şeker üretiminin yüzde 21'ini gerçekleştiren Brezilya, toplam ihracatta da yüzde 45’lik bir paya sahip.

Bu gelişmelerle beraber; Mart teslimi ham şeker fiyatları, ABD’de pound başına (0,45 kilogram) 16,67 sent oldu. Böylece ham şeker vadeli işlemleri, 2017 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler