1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seferihisar’da lavanta hasadı başladı

Seferihisar’da lavanta hasadı başladı

Seferihisar’da sezonun ilk lavanta hasadı başladı.

Seferihisar’da lavanta hasadı başladı

Hal Postası -İzmir Seferihisar’da sezonun ilk lavanta hasadı başladı. 

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Turgut Köyü’nde bu yılın ilk lavanta hasadı başladı. Hasat çalışmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Beş yıl önce lavanta üretimine, Isparta’nın bir köyünden fide alarak bu tarlada başlamıştık. Şimdi lavanta üretimini İzmir’in diğer ilçelerine yayıyoruz. 39 bin fideyi Buca Doğancılar, Kemalpaşa Yenikurudere ve Menemen Emiralem köylerinde dağıttık” dedi.

ÜRETİCİYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
Bölge halkı ve üreticilerle de bir araya gelen Başkan Soyer, “Başka bir tarım mümkün” diyerek üreticiyi güçlendirmeyi, tarımsal üretimin katma değerini artırmayı, yerli tohuma sahip çıkmayı istediklerini vurguladı.  

ARICILIK DA DESTEKLENİYOR
Kent kırsalında gelir getirici alternatif tarımsal ürünleri desteklemeye yönelik çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir kırsalında lavanta yetiştiriciliği eğitimleri düzenleyerek yöre halkını lavanta yetiştiriciliği konusunda teşvik ediyor. 

Kırsalda oluşturulan lavanta parselleri, köylerin turizm potansiyelini de arttırıyor. Lavantanın nektarı ve kokulu çiçekleri sayesinde arıcılık faaliyetleri de fayda görüyor. Büyükşehir Belediyesi, dağıttığı lavanta fidelerini bölgedeki üretici kooperatiflerinden temin ediyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler