1. YAZARLAR

  2. İsmet Gökkaya

  3. Sebze meyve üretiminde çeşitlilik ve kalite
İsmet Gökkaya

İsmet Gökkaya

Yazarın Tüm Yazıları >

Sebze meyve üretiminde çeşitlilik ve kalite

Batı Akdeniz Bölgesi’nde örtü altı turfanda sebze ve meyve üretimi çeşitlilik bakımından yeterlidir. 

Son 20 yılda Akdeniz’in iç kesimlerinde de seracılık hızlı bir şekilde yayıldı. 

Hatta örtü altı tarım faaliyetleri ülkemizin birçok bölgesinde giderek daha çok rağbet görüyor. Bundan dolayı belli başlı ürünlerde yaşanan üretim fazlası yüzünden çiftçiler yeterli kazanç elde edemez haldedir. 

Örneğin şu sıralarda Antalya’nın Elmalı ilçesinde bazı ürünlerin fiyatlarının çok düşük seyretmesi nedeniyle üreticinin kazanç umudunu yitirdiğini üzülerek izliyoruz. 

Üreticilerle birebir sohbetlerimizden çıkardığımız genel sonuç, yeterli kazanç sağlamadığı, hatta zarar ettirdiği için belli bazı ürünlerin gelecek yıl ekilip dikilmeyeceği yönündedir. 

Aslında bu konuda haksız da sayılmazlar. Kazanamıyorsan neden üretesin? 

Bu durumda üretimde çeşitlilik, detaylıca incelenmesi gereken bir konu olarak önümüzde duruyor. Birçok ürünün yetiştirilebildiği bir bölgede ürün çeşitliliğine gidilmesi mantıklı gözüküyor. Kazanmak için üretmeye karar verildiyse, geriye uygun ürünü seçmek kalıyor. 

Ancak sadece neyi ekeceğinizi seçmek yetmiyor aslında. Seçtiğimiz ürünün toprak yapısı, bölge iklimi ile uyumu, gerekli analizlerin yapılması gereklidir. Bunları yapabilmeliyiz ki ektiğimiz üründe iyi rekolteye ulaşılabilsin. 

Tabii iyi bir kazanç elde edebilmek için birim başına yüksek üretim de yetmez. Belli bir kalitenin üzerinde ürün elde etmelisiniz. Çünkü günümüzde kalite, olmazsa olmazlardandır. 

Şu gerçeği de vurgulamak gerek ki üretici kendi markasını ve kalitesini yaratmak durumunda. Kazanabilmek için kendi markasını öyle ya da böyle herkes kendi ölçeğinde ortaya çıkarmalı. 

Bölgemiz coğrafyasında son yıllarda bazı meyvelerin üretiminde olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bunu ilgiyle ve beğeniyle izliyorum. Bu ürünlerin yetiştirilmesinde, su büyük bir etken. Bölgemizdeki baraj suyunun ovaya dağıtılması, sondajlarla sulamanın sağlanması, su dağıtımının kurumsal olarak sağlanması, bu ürünlere geçilmesinde etken olmuştur. 

Sulama imkanlarının artması bölgemiz için iyi bir gelişme olmakla beraber, yetiştiricilik konularında gerekli bilgilendirme ve eğitimlerin yeterince verilemediğini üzülerek söylemek durumundayız. Bu konuda üreticilere gerekli eğitim imkanlarının sağlanması, üreticimize destek verilmesi de beklentiler arasında. 

Bu arada eğitim demişken, bölgedeki çiftçilerin kaliteli meyve ve sebzeler üreterek, sağlıklı tüketime katkı verebileceği unutulmamalı. 

Tabi boş laf karın doyurmaz! Kaliteli ürün elde eden çiftçilerin ürün fiyatı dışında da ödüllendirileceği mekanizmalar geliştirilebilir. Bu yöndeki çalışmalardan elde edilecek sonuçlardan üretici de, tüketici de, karar alıcılar da, kısacası herkes kazançlı çıkacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar