1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Savaş Akcan: Meselemiz sadece bayilik yetkisi miydi?

Savaş Akcan: Meselemiz sadece bayilik yetkisi miydi?

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, zirai ilaç bayiliği yetkisi konusunun benzer birçok yetki sorunundan sadece bir tanesi olduğunu söyledi. 

Savaş Akcan: Meselemiz sadece bayilik yetkisi miydi?

Hal Postası - TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, zirai ilaç bayiliği yetkisi konusunun benzer birçok yetki sorunundan sadece bir tanesi olduğunu söyledi. 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, tarım sektöründe birçok meslek grubundaki resmi yetkilendirmelerin eksik ve yanlış kurgulandığını söyledi ve bu yanlışlara birlikte ve topyekûn karşı çıkmak gerektiğini kaydetti. 

Sosyal medya hesabında kendisinin de fidanlık ruhsatını kendi adına alamayan bir orman mühendisi olduğunu belirten Savaş Akcan, ruhsatın zootekni mezunu bir ziraat mühendisi adına alındığını söyledi. Akcan, şirketinde peyzaj mimarı unvanı sahibi yaklaşık 20 kişinin çalıştığını ama peyzaj mimarlığı ofisi için ruhsat alamadığını da kaydetti. 

Savaş Akcan, Karantina Müdürlüklerinde, ahşap ve orman ürünü ithalat-ihracat işlemlerinde, orman endüstri mühendislerinin yapması gereken uzman denetleyicilik görevinde çalışacak olanlarda da sadece Ziraat Mühendisi diplomasının arandığını belirtti. 

Savaş Akcan sözlerini şöyle sürdürdü, “İsmi Tarım ve Orman Bakanlığı olduğu halde Süs Bitkileri sektörü, aynı bakanlığın iki genel müdürlüğü arasında; hem Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, hem de Orman Genel Müdürlüğü arasında yetki kargaşasıyla karşılaşıyor." 

HERKES AYNI HAKSIZLIĞA UĞRARKEN SESSİZ KALMAK

“Şimdi Zirai İlaç Satış yetkisinin eczacılara, orman mühendislerine, orman endüstri mühendislerine verilmesi gündemde. Ziraat Mühendisleri arkadaşlarımızın sitemleri ve tepkileri haksız değil. Lakin iğne size batana kadar neredeydiniz diye sormadan edemiyor insan. Burada meslek taassubunun sonuçlarını gördüğümüzü düşünüyorum. Yıllarca haklarının yendiğini düşünen bir meslek gurubu, şimdi intikam alırcasına, aynı hatayı siyaset rüzgarını arkalarına alarak kendileri yapmak yolunda hızla ilerlemektedir.”

BİRLİKTE TARTIŞIP BİRLİKTE ÇÖZMELİYİZ

Aynı Bakanlığa bağlı bu meslek guruplarının, bu konu ve diğer meslek sorunlarını birlikte çözmeye çalışmaları gerektiğini bildiren Savaş Akcan, “Bir masanın etrafında oturup konuyu tartışarak, hiç bir meslek gurubunu ötekileştirmeden, bilimin ışığında bu konuları çözümleyip sulh içinde ülkemizin huzuruna ve başarısına katkı sağlamak yerine, sanki derdimiz yokmuşcasına kamuoyunda gündem oluşturmalarını ve kavga etmelerini üzüntü ve utançla izliyorum. Bu işin kazananı kim olacak bilmiyorum ama kaybedeninin ülke tarımı olacağına eminim” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler