1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Salgın Meksika’da binlerce yıllık üretim geleneğini canlandırdı

Salgın Meksika’da binlerce yıllık üretim geleneğini canlandırdı

Meksikalı çiftçiler, binlerce yıllık tarım yöntemi olan chinampaları, Koronavirüs salgını nedeniyle tekrar canlandırdı.

Salgın Meksika’da binlerce yıllık üretim geleneğini canlandırdı

Hal Postası - Meksikalı çiftçiler, binlerce yıllık tarım yöntemi olan chinampaları, Koronavirüs salgını nedeniyle tekrar canlandırdı. 

Aztek döneminden kalma ve yüzen tarla olarak bilinen chinampalar, Koronavirüs salgınıyla beraber geri döndü. Binlerce yıllık geleneksel bir tarım yöntemi olan chinampalar, nehirlerin üstüne kuruluyor. Çiftçiler kendi yaptıkları küçük adacıklar üzerinde tarım yapabilirken, herhangi bir yere bağlı olmayan adacıklar, nehir ekosistemini etkilemeden nehrin akmasına yardımcı oluyor.

Mexico City’ye 100 kilometre uzaklıktaki Xochimilco’nun ana gıda kaynaklarından biri olan chinampa tarımı, 1985’te Mexico City’yi vuran büyük bir depremden sonra, evlerini kaybeden halk inşa edilen gecekondu bölgelerine yerleştiği için terk edilmişti. 

5 bin dönümü bulan chinampa alanının bugün sadece yüzde 20’sinin aktif olduğu, bunun da sadece yüzde 3’ünün tarım amaçlı kullanıldığı tahmin ediliyor.

Ancak pandemi sürecinde küçük çiftçiler, üretimi belirgin şekilde artırdılar ve terk edilmiş chinampaları yeniden onarmaya başladılar.

İnsanların kalabalık pazar yerlerinden veya marketlerden alışveriş yapma riskini almadığı pandemi döneminde halk, ihtiyaçlarını doğrudan Chinamperolardan (chinampa tarımı yapan çiftçi) satın almaya yöneldi. Satışların bu dönemde yüzde 100 ile yüzde 120 oranında arttığını belirten yetkililer, tarımın bu geleneksel yönteminin, şehrin gıda ihtiyacını da karşılayacağını belirtiyor.

YILDA 7 KEZ HASAT
Chinampa kelimesi, sazlıklardan yapılmış çit anlamına geliyor. Kanalın dibindeki çamur ve sulak alanların humuslu bitki örtüsü, yüzeye ulaşana kadar bu çitin içine yığılıyor. Bu ortam bitkilerin büyümesi için verimli ve iyi sulanan bir alan oluşturuyor. Bu elverişli koşullarla, yılda yedi kez hasat yapılabiliyor. 

Çeşitli yeşillikler, otlar, çiçekler, mısır, fasulye, kabak çeşitleri ve meyve çeşitlerini yetiştirmede çok elverişli olan bu geleneksel tarım yöntemi, bölge insanının umudu oldu. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler