1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Salçalık domates tarlada kurudu

Salçalık domates tarlada kurudu

Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Güney Marmara ovalarındaki domateslerin yüzde 90’ı hastalıktan kurudu.

Salçalık domates tarlada kurudu

Hal Postası - Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Güney Marmara ovalarındaki domateslerin yüzde 90’ı hastalıktan kurudu.

Türkiye'nin salçalık domates üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde bu yıl her zamanki gibi ürünlerini eken çiftçi, hasada on beş gün kala ortaya çıkan mildiyö hastalığı nedeniyle yüzde 90 oranında rekolte kaybı yaşadı. Dönüm başına ortalama 5 bin lira masraf yapan üreticiler perişan durumda. Salgın yurdun başka bölgelerinde de etkili oldu.

SALÇA FİYATLARININ ARTMASI BEKLENİYOR
Ovalarda toplayacak domates kalmayınca domates fabrikaları ellerinde bulunan üç yıllık salça stoklarını piyasaya sürdü. Sanayiciler, 2019 yılında da arz sıkıntısı nedeniyle salça üretimi için Şili’den 25 bin ton salçalık kurutulmuş domates ihraç etmişti. 

Bazı üreticiler fabrikalar için sözleşmeli üretim yaptıkların için kuruyan domates bitkilerini sökemiyor. Sözleşmeli üretmeyen çiftçilerse 15 gün sonra hasat ekmeyi bekledikleri domateslerin kuruması üzerine, tarlalarını sürerek başka ürünler ekmeye hazırlanıyor.

Güney Marmara’da Türkiye`nin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40`ını karşılayan Bursa ovalarındaki henüz kızarmamış yeşil haldeki domateslerin yüzde 90’ı peş peşe gelen sağanak yağışların ardından, mildiyö hastalığı nedeniyle telef oldu. Türkiye’nin salçalık domateste önemli bir kısmını karşılayan Manisa’nın Salihli Ovası’nda da domatesler aynı hastalık nedeniyle kurumaya başladı. 

Mildiyö hastalığının aniden ve yaygun şekilde görülmeye başlaması beyhude bir ilaçlama furyasına da neden oldu. Panikle ilaçlama yapmaya başlayan çiftçilerin çoğu hem ilave masrafa girdi, hem de ürününü kurtaramadı. Normal koşullarda 10 günlük periyotlarla ilaçlama yapan üreticiler, gün aşırı ilaçlama yapmayı denediler ancak sonuç değişmedi. Salgın nedeniyle dekar başına yaklaşık 10 tonluk ürün kaybı oluştu. 

SALGIN KULA KEMALPAŞA HATTINDA DA ETKİLİ OLDU
Manisa’nın Kula ilçesinden Kemalpaşa ilçesine uzanan verimli ovalarda da etkili olan mildiyö, bu bölgede daha az etkili olsa da rekoltede belirgin düşüş yarattı.

Bağyurdu Yaş Sebze ve Meyve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Şeref Ergun, bölgede kuru hava ve yüksek sıcaklıkların ardından peş peşe gelen yağışlar nedeniyle mildiyö hastalığı görüldüğünü söyledi ve şunları kaydetti, “Bizim bölgemizde salgının hafif atlatıldığını söylemek mümkün. İçlere doğru; Kula, Salihli civarlarında, Ahmetli’ye kadar kaybın yüzde 30’lar civarında olduğunu söylüyorlar ama denize yaklaştıkça, yani bu bölgelerde Bağyurdu, Kemalpaşa, Turgutlu ovalarında zarar çok yüksek değil. Hafif atlattık. Rüzgarlı bölgelerde de kaybın az olduğunu duyuyoruz. Ama Güney Marmara’da, Bursa, Karacabey, Balıkesir bölgelerinde büyük kayıplar olmuş. Sanayici mecbur ithalata yönelecek. Ancak bu durumun ürün fiyatlarına yani çiftçinin kazancı anlamında pek bir faydası olacağını da düşünmüyoruz.” 

MANTAR HASTALIĞI
Mildiyö hastalığı, gece-gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğu durumlarda yoğun çiğ yağışına bağlı olarak gelişebiliyor. İlk belirtiler yaprak ve gövdede üstten bakıldığında soluk yeşil renkte büyük, daha sonra esmerleşen sınırları belirsiz lekeler oluyor. Rutubetli havalarda yaprağın altına bakıldığında grimsi renkte, ince tüylü bir misel tabakası meydana geldiği görülüyor. Meyvede ise sapa bağlı kısma yakın küçük, gri kahverenginde lekeler meydana geliyor. Bu lekeler süratle büyüyerek kesin hudutları belli olmayan kahverengi benekli çürüklük halini alıyor. Koşullar hastalık için uygun olduğu takdirde hastalık tüm bitkiye yayılıyor ve bitkide yanıklık şeklini alıyor ve kurumaya neden oluyor. Mildiyö mantarları kışı hastalıklı bitki artıklarında geçiriyorlar. Mildiyö tohumla da taşınabiliyor. Hastalığın gelişmesi ve yeni yerlere bulaşmasında serin, rutubetli havalar önemli rol oynuyor. Sıcaklık 19-22°C ve orantılı nem yüzde 80 ve üzerinde olduğunda salgına dönüşüyor.  

Türkiye’de üretilen salçanın yarıya yakını ihraç ediliyor. ABD, İspanya, Çin ve Yunanistan gibi ülkeler de salça ihracatında öne çıkıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle bu ülkelerdeki salça üretiminde büyük oranda azalışlar oldu. Türk üreticisi için ihracat kanalında uygun bir fırsat oluşmuşken mildiyö salgını nedeniyle bu yönde planları olanlar hayal kırıklığına düştü. 

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler