1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Salçalık domates fiyatı toparlanıyor: 47 kuruş!

Salçalık domates fiyatı toparlanıyor: 47 kuruş!

Salçalık domates fiyatlarında yaşanan beklenmedik düşüş, Torbalı’da sezonun kapanmasıyla toparlanma sürecine girdi ve fiyat 47 kuruşa kadar çıktı.

Salçalık domates fiyatı toparlanıyor: 47 kuruş!

Hal Postası - Salçalık domates fiyatlarında yaşanan beklenmedik düşüş, Torbalı’da sezonun kapanmasıyla toparlanma sürecine girdi ve fiyat 47 kuruşa kadar çıktı. 

Salçalık domates üreticisi Torbalı, Konya, İzmir, Manisa, Bursa, Balıkesir bölgelerinde aynı anda arza çıkan ürünün fiyatlarının 30 kuruş seviyesine kadar düşmesi nedeniyle büyük mağduriyet yaşamıştı. Torbalı bölgesinde sezonun tamamlanmasıyla fiyatlar toparlanma sürecine girdi ve dün itibarıyla 47 kuruş seviyesine çıktı. 

FİYATI DÜŞÜREN ANA ETKEN: ARZIN ARIZİ ARTIŞI

Kibele Özel Gıda Ürünleri İç ve Dış Ticaret Sanayi AŞ’nin Kurucu Ortağı Kemal Berişler, Torbalı’da hasadın tamamlanmasının da etkisiyle fiyatların artış eğilimi kazandığını söyledi ve şunları ekledi, “Karacabey Ovası’nda ve Mustafakemalpaşa’da da hastalık ve virüs problemi nedeniyle sıkıntılar var. Dolayısıyla piyasaya arz edilen ürün miktarındaki sıkışma biraz gevşedi. Bu da fabrikaları fiyatı arttırmaya yöneltiyor. Fabrikalar fiyatı ürünü almamak için düşürdüler aslında. Yani hepsinin bir kapasitesi var elbette; bir anda olağanüstü miktarlarda mal kapıya yığıldığı için ne yapacak; almak istemiyor, fiyatı düşürüyor. Ben buna “arzın arızi çoğalması” diyorum. Yani sorunlu bir arz artışı. Ama şimdi arz biraz dengelendiği için fiyat da yükselmiş oldu. Dün itibarıyla kontrat dışı alımlarda fiyatlar 47 kuruşa kadar ilerledi.”

50-55 KURUŞU YAKALAMASI MÜMKÜN

Artış eğiliminin biraz daha süreceğini öngören Kemal Berişler, sözleşmeli üretim fiyatlarının kısa sürede yakalanacağını tahmin ettiğini bildirdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Tahmin ediyorum artış biraz daha sürecektir ve sözleşme fiyatlarını yakalayacaktır. Yani 50-55 kuruş düzeyine çıkacaktır. Bu sezon böyle geçer sanıyoruz. Biz arz durumuna bakmadan, sözleşmelerimizdeki fiyatlardan; 85 ila 90 kuruştan alımlarımızı yaptık. Tabii fabrikaların satış süreçleri de çok önemli. Satış sözleşmeleri, işleme ve depolama kapasitesi neyse ona göre alım yapacaktır.” 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler