1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sahipli kedi ve köpekler kayıt altına alınacak

Sahipli kedi ve köpekler kayıt altına alınacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile TVHB arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı.

Sahipli kedi ve köpekler kayıt altına alınacak

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile TVHB arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı. Protokol ile; kedi, köpek ve gelincik hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla hayvanlar kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınacak.

DERİALTI MİKROÇİP TAKILACAK

Gıda Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ve TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu'nun imzaladığı protokol çerçevesinde; sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak. Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Bakanlık’tan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak.

Protokol ile yapılması zorunlu kılınan işlemler şöyle listelendi:

  • Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvuracak.
  • Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri de en geç 15 gün içinde kaydedilecek.
  • Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak.
  • Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.   
  • Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak.
  • Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terk edilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek.
  • Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.
  • Mikroçip uygulaması, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek.
Önceki ve Sonraki Haberler