1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şahin: Narenciye bahçeleri haber verilmeden Hamidiye Vakfı’na devredildi!

Şahin: Narenciye bahçeleri haber verilmeden Hamidiye Vakfı’na devredildi!

ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, BATEM’in kullanımında olan 203.713 metrekarelik arazinin, duyuru yapılmadan Hamidiye Vakfı’na tahsis edildiğini söyledi.

Şahin: Narenciye bahçeleri haber verilmeden Hamidiye Vakfı’na devredildi!

Hal Postası - ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, BATEM’in kullanımında olan 203.713 m2’lik arazinin, duyuru yapılmadan Hamidiye Vakfı’na tahsis edildiğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin; kullanımı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ile Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde olan 2 arazinin, herhangi bir duyuru yapılmadan Hamidiye Vakfı’na tahsis edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Şahin; Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Demircikara Mahallesi’nde bulunan ve BATEM’in kullanımında olan 203.713 m2’lik arazi ile yine aynı yerde Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kullanımında olan 60.815 m2’lik Karakaş Vakıf Narenciye Bahçesi’nin, Hamidiye Vakfı’na tahsis edildiğini ifade etti.

Tahsis işleminin, kurumun ve bakanlığın görüşü alınmaksızın ve herhangi bir duyuru yapılmaksızın 2018 yılının Haziran ayında yapıldığını kaydeden Şahin; arazi içerisinde mutlak korunması gerekli çok sayıda bitkisel genetik kaynağın olduğunu belirtti. Şahin, araziler içinde subtropik ve tropikal meyve ağaçları, süs ve tıbbi bitkilerin yer aldığını; kurumda yapılan araştırmalarla yerli birçok çeşidin tescil edildiğini vurguladı.

“FUTBOL SAHASI YAPMAK İÇİN PORTAKAL AĞAÇLARINI KESTİLER”

Şahin açıklamasında; “2018 yılındaki bu sessiz tahsisten sonra da ZMO Antalya şubesi olarak bizlerin ve diğer bazı kurumların göstermiş oldukları tepkilerle Hamide Vakfı, BATEM’e ait olan yaklaşık 203 dekarlık araziyi tekrar BATEM’in kullanımına tahsis etmiştir. Ancak halen arazi Hamidiye Vakfı’na aittir. Yaklaşık 60 dekarlık Karakaş Vakıf Narenciye Bahçesi ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçların sulanması ve bakımı bahanesiyle bir firmaya kiralanmıştır” dedi.

Kiralama sonrası firmanın, yapılan sözleşmeye uymayarak araziye futbol sahası yapmak istediğini söyleyen Şahin, bu amaçla Avni Tolunay Caddesi kenarındaki alanda bazı portakal ağaçlarının kesilerek çim saha yapılmaya çalışıldığını belirtti. Şahin; gelen tepkiler sonucunda futbol sahası fikrinden vazgeçildiğini ancak bu alanın halka açılarak çay bahçesi, kafe benzeri tesis yapılması konusunun gündeme geldiğini ifade etti.

Yanlışın, başka bir yanlışla düzeltilmeye çalışıldığını söyleyen Şahin, “Firma tarafından aylığı 54 bin TL’den kiralanan arazinin, bu kadar yanlış işlerle zaten kendisini döndürmesi de mümkün değildir” dedi.

Vural Şahin, hem 203 dekarlık arazinin hem de 60 dekarlık vakıf arazisinin tamamının; tarımın, çevrenin ve Antalya’nın geleceği açısından BATEM’e devredilmesi gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler