1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya’nın buğday ihracatı kısıtlaması Kuzey Amerika’ya talebi yükseltti

Rusya’nın buğday ihracatı kısıtlaması Kuzey Amerika’ya talebi yükseltti

Rusya'nın buğday ihracatına getirdiği kısıtlamalar, ABD ve Kanada tahıllarına talebi arttırdı.

Rusya’nın buğday ihracatı kısıtlaması Kuzey Amerika’ya talebi yükseltti

Hal Postası - Rusya'nın buğday ihracatına getirdiği kısıtlamalar, ABD ve Kanada tahıllarına talebi arttırdı.

Rusya, 1 Mart 2021 itibarıyla buğdayda ihracat vergisini yüzde 100 oranında arttırarak 50 Avro/ton yaptı. Rusya’nın, yerel gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için mısır ve arpa ihracatında da vergi artışına gitmesinin ardından, küresel buğday fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Rusya'nın yerel gıda fiyatlarını düşürmek için aldığı önlemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Birliği'nin (AB) stoklarında ihraç edilebilecek buğdayın kalmadığını ifade eden yetkililer, Avustralya'da kısa vadeli kargoların rezerve edilmesi nedeniyle de, ithalatçı ülkelerin yüzünü ABD ve Kanada’ya döndüğünü belirtiyor.

Rusya dünyanın en büyük buğday tedarikçilerinden biri olsa da; bazı ithalatçı ülkeler yüksek fiyatlardan dolayı buğday alımlarını erteledi. Bilindiği gibi Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 400 bin ton buğday ithal etmek için ihale açmış ancak yüksek fiyatlardan dolayı 100 bin ton buğday almıştı. Bunun yanında; buğday ithalatı için ihale açan Mısır da yüksek fiyatlar sebebiyle ihaleyi iptal etti. Bangladeş ise buğday ithalatı ihalelerini bir süreliğine askıya aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler