1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Rusya’da tüketici Türkiye’de üretici bekliyor

Rusya’da tüketici Türkiye’de üretici bekliyor

Türk ürünlerinin Rusya’ya ihracatının eski günlere dönmesi için en erken 2017 yılbaşını beklemek gerekecek. 

Rusya’da tüketici Türkiye’de üretici bekliyor

Hal Postası - İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesiyle beklenti içinde olan taraflar umutla doldu. Ancak işler hemen çözülecek durumda değil. Türk ürünlerinin Rusya’ya ihracatının eski günlere dönmesi için en erken 2017 yılbaşını beklemek gerekecek. 

Rus Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev kademeli bir süreçle hem diplomatik hem de ticari ilişkilerin yoluna gireceğine inandığını kaydetti. Ürün kalitesinin Rusya açısından en önemli konu olduğunu hatırlatan Bakan Ulyukayev et, tavuk ve süt ürünleriyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü; ithal ürünlerin, Rusya’nın tarım ürünleriyle ilgili ticarette ürün kalitesi ve sağlık kriterlerini kontrol eden devlet kuruluşu Rosselkhoznadzor’un denetim süreçlerinden geçebilmesi için ihracatçı ülkelerin titiz davranması gerektiğini kaydetti. 

TÜRK ÜRÜNLERİNİN BOŞLUĞU DOLDURULAMADI
Kısıtlamalar kalkarsa bu hem Türk üreticisi için, hem de Rus tüketicisi için müthiş bir haber olacak. Çünkü Rusya Türk çiftçisi için çok önemli bir Pazar ve Türk ürünleri de Rus halkının pek çok açıdan tercih ettiği ürünler. Türk ürünlerinin nakliye süresinin kısa olması, ürünlerin lezzet ve kalite olarak başka ülke ürünlerinden daha iyi olması Rusların tercihlerini belirleyen temel nedenler. Fas, Irak, İsrail gibi ülkeler Rus pazarındaki boşluğu doldurmaya çalışırken, Rusların ‘fırsatçılık’ olarak tarif ettiği bir yaklaşımla çalışıyor. Buna rağmen açığı kapatmayı da başaramadılar. Rusya’da özellikle hıyar, domates, biber ve kabak arzında hala sıkıntılar var. 

İHRACAT %80 ORANINDA AZALDI
Türkiye, Kasım 2015’te meydana gelen uçak krizinden sonra 2016’nın ilk yarısında Rusya’ya 92 milyon dolarlık sebze meyve ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen 451 milyon dolarlık ihracatın neredeyse beşte biri… 

MOSKOVA FUARI ÇOK ÖNEMLİ!
Bu nedenle Türk ihracatçısı ve Türk üreticileri kısıtlamaların tamamen kaldırılmasını dört gözle bekliyor. 12–15 Eylül 2016 tarihlerinde Moskova’da düzenlenecek olan World Food Moscow, Uluslararası Gıda Fuarı bu çerçevede çok önemli bir buluşma etkinliği olacak. Moskova Fuarı, kısıtlamaların yılsonunda kalkacağı öngörülürken, yeni dönemde neyin nasıl gelişeceği ile ilgili hem özel sektör aktörleri, hem de Rus bürokratlarla profesyonel ortamda karşılaşma fırsatı verecek…

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler