1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya’da ithal tohum denetimleri için yasa çıkıyor

Rusya’da ithal tohum denetimleri için yasa çıkıyor

Rusya’da tahıl, sebze ve diğer mahsuller için ithal edilen tohum kalitesinin kontrolünü sıkılaştırmak için bir yasa taslağı hazırlandı.

Rusya’da ithal tohum denetimleri için yasa çıkıyor

Hal Postası - Rusya’da tahıl, sebze ve diğer mahsuller için ithal edilen tohum kalitesinin kontrolünü sıkılaştırmak için bir yasa taslağı hazırlandı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Victoria Abramchenko, tahıl, sebze ve diğer mahsuller için ithal edilen tohum kalitesinin kontrolünü sıkılaştırmak için bir yasa taslağı hazırlandığını açıkladı. Yasa tasarısı onaylanırsa; resmi olarak yasaklanmış ancak halen mevcut olan genetiği değiştirilmiş (GDO) tohumların, yılda 10 milyon ila 14 milyon ton tohum tüketen Rusya'da, iç pazara ulaşması engellenecek.

Konuyla ilgili görüş bildiren Abramchenko, “Rusya’nın büyük miktarlarda tohum ihtiyacı göz önüne alındığında, yüksek kalitede güvenli tohumlar için şeffaf, GDO'suz bir pazar oluşturmak, ülkenin gıda güvenliği için önemli bir görevdir” dedi. Abramchenko; kontrol altında olmayan tohumlar sebebiyle Rusya’nın, 2019 yılında 4 milyar dolardan fazla zarara uğradığını söyledi.

Rusya, son 20 yılda tahıl üretimini arttırsa da, tohum ithal etmeyi sürdürüyor. Yasa tasarısı ise, Rus Parlementosu’nun alt meclisi olan Duma'ya sunuldu ve onay bekliyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler