1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya, ülkenin uzak doğusunda toprak dağıtıyor

Rusya, ülkenin uzak doğusunda toprak dağıtıyor

Rusya, Transbaykal ve Buryatya hariç, ülkenin uzak doğusunda bulunan diğer bölgelerde kişi başı 1 hektarı geçmeyen arazileri ücretsiz kullanıma açıyor.

Rusya, ülkenin uzak doğusunda toprak dağıtıyor

Hal Postası - Rusya, Transbaykal ve Buryatya hariç, ülkenin uzak doğusunda bulunan diğer bölgelerde kişi başı 1 hektarı geçmeyen arazileri ücretsiz kullanıma açıyor.

Rusya Federasyonu Devlet Duması (Rusya Meclisi), 18 Kasım 2020'de, ülkenin uzak doğusundaki arazileri daha erişilebilir hale getiren bir yasayı kabul etti. Yasaya göre araziler, en fazla 1 hektar olacak şekilde ücretsiz verilecek. Tarım amaçlı olarak da kullanılabilecek arazileri talep etmek için Rusya Federasyonu vatandaşı olmak veya Rusya devlet programına katılmış olmak yeterli olacak.

Rusya, 1 Şubat 2020 itibarıyla Transbaykal ve Buryatya’daki arazileri ücretsiz kullanıma açmıştı. Yeni yasayla beraber, bu bölgeler genişletiliyor. Buna göre; 1 kişi, 1 hektardan büyük olmayan araziler için başvuruda bulunabilecek. Aynı aileden olmak koşulu ve 10 kişiyi geçmemek kaydıyla, her aile bireyi için 1’er hektar arazi tahsis edilebilecek.

SÜRE 5 YIL

İstekliler, Rusya’nın uzak doğusundaki arazileri 5 yıl boyunca ücretsiz kullanabilir. 5 yılın sonunda devam etmek isteyenler ise, kullandıkları arazileri 49 yıla kadar kiralayabilecek. Ancak, tahsis edilen arazide 5 yıl içinde tarımsal üretim ya da inşaat yapılmazsa, verilen arazilerin devlet tarafından geri alınması söz konusu.

BAŞVURULAR ONLİNE YAPILABİLİR

1 hektarlık bir arazi talep edebilmek için, devlet hizmetleri portalına kayıt yaptırıp, sonrasında kişisel bir hesap açtırmak gerekiyor. Daha sonra, genel kadastro haritasından talep edilen arsanın sınırları seçiliyor. Yapılan online başvurunun takibi, Federal Mülk Yönetimi Ajansı veya bölge ofisleri üzerinden yapılırken; başvurular ortalama 33 iş günü içinde sonuçlanıyor.

Arazinin ücretsiz kullanımı için imzalanan anlaşmadan sonra, devlet tescili için 30 gün içinde başvuru yapmak gerekiyor.

Arazilerde ev veya yazlık inşa edilebileceği gibi; tarım arazisi, turizm tesisi veya fabrika alanı olarak da kullanılmasının önü açıldı. Girişimcilik amacıyla kullanılacak arazilere ise devlet tarafından; çiftçilik ve/veya hayvancılık kredisi, mikro kredi ya da imtiyazlı kredi gibi destekler verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler