1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Rusya tahıl üretimini daha çok destekleyecek

Rusya tahıl üretimini daha çok destekleyecek

Rusya Federasyonu, Tahıl Yasası’na getirdiği değişiklik uyarınca federal ve bölgesel tahıl fonları oluşturarak tahıl üretimini destekleyecek. 

Rusya tahıl üretimini daha çok destekleyecek

Hal Postası - Rusya Federasyonu, Tahıl Yasası’na getirdiği değişiklik uyarınca federal ve bölgesel tahıl fonları oluşturarak tahıl üretimini destekleyecek. 

Rusya Federasyonu Devlet Duma’sı (yasama organı, meclis) Tahıl Yasası’nda gerçekleştirdiği bazı değişiklikleri 30 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe soktu. Buna göre Rusya Federasyonu’nda tahıl üretimiyle ilgili federal ölçekte ve bölgesel özellikleri de gözeten yeni bir destekleme politikası uygulanacak. 

FEDERAL EYALET BİLGİ SİSTEMİYLE ÜRETİM KAYIT ALTINDA

Yasa değişikliği kapsamında tahıl ürünlerinin izlenebilirliği ile üretim süreçlerinin takibini amaçlayan eyalet bazlı Tahıl ve Tahıl Ürünlerinin İzlenebilirliği İçin Federal Eyalet Bilgi Sistemi adlı elektronik bir sistem de kurulacak. Sisteme tahıl depolama şirketleri, depolamayla ilgili diğer hizmetleri tedarik eden kuruluşlar, ürün işleyen şirketler de dahil edilecek.

Rus kamusal tarımsal endüstri şirketi Rusgrain Holding’in Mayıs 2020 itibarıyla dile getirdiği bir dizi öneri doğrultusunda gerçekleştirilen değişikliklerin, tahıl üretiminin arttırılması, yurt içi ve yurt dışı tahıl ticaretinin kontrol altına alınması, bütün üretim ve ürün işleme süreçlerinin devlet tarafından denetlenebilmesi ve tahıl ürünlerinin işleme, depolama vb. süreçlerinin güvenilirliğinin sağlanması gibi hedefleri bulunuyor.  

FEDERAL TAHIL FONU KURULACAK

Yasa doğrultusunda yapılacak desteklemeler tercihli yatırım, fiyatlandırma, kredi ve vergi politikaları izlenerek gerçekleştirilecek. Desteklemeler Rusya Federasyonu içindeki cumhuriyetleri de kapsayan federal tahıl fonu ile bölgesel tahıl fonları tarafından finanse edilecek. Bu amaçla sınırları bölgesel özellikler çerçevesinde çizilecek özerk bölgeler, özerk ilçeler, bölgeler belirlenecek ve öncelikli şehirler listelenecek. 

Sözü edilen Federal Tahıl Fonu’nun hacmi ve kullanım prosedürü Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından belirlenecek.

BÜTÜN VERİLER ELEKTRONİK ORTAMDA OLACAK

Federal Eyalet Bilgi Sistemi tahıl üretimiyle ilgili bütün aşamalarda söz konusu olan hemen tüm bilgileri derleyecek. Bu bilgilere tarım ürününün hangi ülkeye hangi şartlarda ihraç edildiği gibi satış ve ticaret süreçlerine ilişkin bilgiler de dahil olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler